UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ізраїлі назвали ядерну угоду "падінням Заходу перед Іраном"

Прем'єр-міністр Ізраїлю вважає її "історичною помилкою" і нагадує, що його країна буде захищатися.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху описав угоду, досягнуту на переговорах "шістки" й Ірану, "історичною помилкою", і додав, що зробить все, що в його силах і силах Ізраїлю, щоб блокувати ядерні амбіції Ірану.

"Іран збирається отримати чіткий шлях до ядерної зброї. Багато обмежень, які були направлені проти цього, тепер будуть зняті", - заявив Нетаньяху на зустрічі з главою МЗС Данії, передає Reuters.

"Іран отримає джекпот, вливання сотень мільйонів доларів, які розблокують прагнення Ірану продовжувати агресію і терор в регіоні і в усьому світі", - додав прем'єр Ізраїлю.

При цьому Нетаньяху підкреслив, що Ізраїль не є пов'язаний ядерної угодою з Іраном, тому буде захищати себе.

"Ізраїль не пов'язаний угодою з Іраном, тому що Іран хоче зруйнувати Ізраїль. Ми завжди будемо захищати себе", - заявив ізраїльський прем'єр.

У свою чергу, заступник глави МЗС Ізраїлю звинуватив західні країни в "падінні перед Іраном".

"Ця угода - історичне падіння Заходу перед "віссю зла", очолюваною Іраном", - сказав Ципі Хотовели.

Також наголошується, що президент США Барак Обама найближчим часом повинен зателефонувати Нетаньяху і порозумітися щодо прийнятої угоди. Сам Обама вже позитивно відгукнувся про неї, зазначивши, що наложет вето на будь-яке рішення Конгресу США, блокує його.

У вівторок Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документа, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки і отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї". У той же час, угода не передбачає закриття жодного ядерного об'єкта Ірану, повідомляють іранські ЗМІ.

Крім того, за їхніми даними, Тегеран отримає можливість "продовжити дослідження і розробку нових моделей центрифуг зі збагачення урану. Як зазначає "Інтерфакс", якщо документ буде прийнятий в такому вигляді, мова буде йти про значну поступку Ірану з боку "шістки", оскыльки довгий час це питання було одним з каменів спотикання на переговорах.

Іран, у свою чергу, погодився на продовження санкцій щодо збройового ембарго ООН на 5 років з моменту укладання угоди. Також Іран погодився на інспекцію іранських ядерних та військових об'єктів. У той же час, вони нібито не зможуть інспектувати об'єкти в будь-який момент, а повинні будуть попередити влади Ірану та обґрунтувати візит. Це питання було ще одним каменем спотикання у досягненні угоди. Хоча раніше парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.

У той же час, заблокувати угоду ще можуть в Конгресі США, де її різко критикували.

Читайте також: Іран і "шістка" знову не вкладаються в дедлайн з ядерної угоди - ЗМІ

Укладення угоди з Іраном повинно було відбутися ще 30 червня, однак було відкладено через "великы розбіжносты", як говорили дипломати. Тоді дедлайн був перенесений на 7 липня, потім - на 10-е, потім - на 13-е.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми велася у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.

Ізраїль, у свою чергу, "неофіційно" володіє ядерною зброєю. Як відомо, згідно з договором про нерозповсюдження ядерної зброї, "легітимний" ядерний клуб складається лише з п'яти держав: США, Росії, Китаю, Великобританії і Франції. У той же час, з 1968 року його укладення ядерну зброю роздобули Індія, Пакистан, Північна Корея та Ізраїль.

Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.