За його словами, угода гарантує, що Тегеран не зможе таємно збудувати ядерний арсенал.
"Усі шляхи до отримання ядерної зброї заблоковані", - сказав Обама.
Він підкреслив, що світова спільнота зможе повністю контролювати іранські ядерні об'єкти. При цьому деякі механізми будуть обмежені у часі, а інші – ні.
"В МАГАТЕ буде доступ скрізь тоді, коли буде треба. І це – необмежена часом можливість", - запевнив президент США.
При цьому він пообіцяв накласти вето на всі рішення Конгресу, які будуть націлені на зрив виконання цієї угоди. Також Обама розповів про те, коли будуть скасовані санкції проти Ірану.
"В процесі короків з боку Ірану до імплементації цієї угоди, він буде отримувати послаблення санкцій, які відпочатку були введені через іранські ядерні проблеми. Мова йде як про санкції США, так і про Радбезу ООН. Це послаблення буде відбуватися фазами. Іран повинен буде зробити ключові крои, перш ніж отримає нове ослаблення санкцій", - пояснив Обама.
Сьогодні Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документу, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки та отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".
Напередодні стали відомі подробиці угоди щодо ядерної програми Ірану. Іран і "шістка" міжнародних посередників (Великобританія, Німеччина, Китай, Франція, Росія, США) досягли угоди про те, що інспектори ООН отримають доступ до всіх іранських об'єктах, в тому числі й військовим, де потенційно може вестися розробка ядерної зброї. Дане питання було ще одним каменем спотикання у досягненні угоди. Так, раніше парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.
У той же час, заблокувати угоду ще можуть в Конгресі США, де її різко притиковали. Укладення угоди з Іраном повинно було відбутися ще 30 червня, однак було відкладено через "великі розбіжності", як говорили дипломати. Тоді дедлайн був перенесений на 7 липня, потім - на 10-е, потім - на 13-е.
Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.
Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.
Ядерна угода передбачає обмеження Ірану на збагачення урану строком на вісім років.