UA / RU
Підтримати ZN.ua

Універсальна вакцина проти всіх видів коронавірусів може стати реальністю — FT

Майбутні вакцини проти COVID-19 можуть містити компоненти, націлені на кілька варіантів вірусу.

Надія на те, що наявні вакцини проти коронавірусу стануть швидким шляхом виходу з пандемії похитнулися на тлі новин про мутації COVID-19, пише Financial Times.

Вже є інформація, що деякі нові штами коронавірусу можуть бути досить стійкими до дії вакцин. Питання адаптації наявних вакцин до зафіксованих мутацій COVID-19 підкреслило актуальність спроб розробити універсальну вакцину, яка буде захищати від усіх теперішніх та майбутніх видів коронавірусів.

"Такі універсальні коронавірусні вакцини можуть бути виготовлені заздалегідь і розповсюджені ще до того, як наступний вид вірусу спровокує потенційну нову пандемію", - писали Денніс Бертон та Ерік Топол з Інституту досліджень Скріппса.

 «Ми закликаємо зараз інвестувати у фундаментальні дослідження та роботу над такими універсальними вакцинами. Якщо в глобальному масштабі на оборону витрачається близько двох трильйонів доларів, то, напевно, уряди могли б знайти кілька сотень мільйонів доларів, щоб зупинити наступну пандемію», - кажуть учені.

Багато варіантів вірусу SARS-COV-2, який викликає COVID-19, поводяться не інакше, ніж їхні «родичі-попередники». Хоча, здається, деякі штами здатні частково протистояти імунітету, який надають вакцини. Щеплення Oxford / AstraZeneca менш ефективні проти панівного варіанту коронавірусу в Південній Африці з точки зору запобігання захворюванням легкої та середньої важкості. Уряд Південно-Африканської Республіки припинив використання вакцини Oxford / AstraZeneca.

Деякі вчені припускають, що вакцини на основі мРНК, такі як у компаній Pfizer та Moderna, можуть також втрачати свою ефективність проти мутацій, вперше виявлених у Південній Африці та Бразилії.

Очевидне падіння ефективності вакцин з’явилося тому, що препарати проти COVID-19 в основному розроблені для вироблення антитіл, які зв'язуються зі спайковим білком. Саме за допомогою цього білка коронавірус проникає у клітини людини, щоб заразити їх. Якщо мутації в достатній мірі змінюють спайковий білок, антитіла вже не можуть так ефективно «ловити» вірус.

Зараз вчені розглядають ідею використання більш генералізованих реагуючих агентів, відомих як широко нейтралізуючі антитіла. Ці типи антитіл були виявлені у деяких пацієнтів із COVID-19. Такі антитіла також нейтралізують Sars-Cov-1 - інший патоген із сімейства коронавірусів, відповідальний за важкий гострий респіраторний синдром. Якщо антитіла можуть ліквідувати кілька різних видів коронавірусів, то вони також зможуть боротися і з новими потенційними видами коронавірусних патогенів.

Проблема полягає у розробці вакцини, яка допоможе організму людини виробляти такі багатофункціональні антитіла. Одним із вихідних пунктів є визначення того, які частини вірусу залишаються незмінними при його мутації, а потім вже можна починати розробку вакцин на основі цих «сталих частин вірусу».

Дослідники з Університету Ноттінгема у Великій Британії застосовують саме такий підхід. Хоча нинішні вакцини націлені на спайковий білок, вони також ведуть і пошук нуклеокапсиду. Останній допомагає вірусу розмножуватися і мутує повільніше, ніж спайковий білок. Вчені об'єдналися з компанією Scancell та університетом Ноттінгема Трента для клінічного випробування фази 1 кандидата на вакцину.

На думку професора імунології з Університету Суррея Дебори Данн-Уолтерс, нинішні вакцини проти коронавірусу також можуть запропонувати підказки.

"Зрештою у нас буде багато різних вакцин, і деякі з них можуть бути більш ефективними проти варіантів, ніж інші", - каже вона. Це, на її думку, може бути першими кроками на шляху до універсальної вакцини.

В якості альтернативи, майбутні вакцини проти COVID-19 можуть містити компоненти, націлені на кілька варіантів вірусу, так само, як сезонні щеплення проти грипу. Успіх щеплень проти грипу залежить від того, наскільки прогнози відповідають дійсності: між 2009 і 2019 роками їх ефективність коливалась приблизно між 20 і 60 відсотками.

Читайте також: NYT перераховує найбільш поширені міфи про вакцини від коронавірусу

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».