UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна очолить переговори з Тегераном про компенсації сім'ям збитого "Боїнга 737"

Несподіваний вибір Міжнародної групи пояснюють політичними тонкощами.

Україна буде вести переговори з Тегераном про компенсації сім'ям 176 загиблих пасажирів і членів екіпажу рейсу PS752. Про це домовилися країни, що входять в Міжнародну групу з координації допомоги жертвам катастрофи літака МАУ - Канада, Великобританія, Афганістан і Швеція.

Вибір України був несподіваним – багато хто очікував, що цю роль візьме на себе Канада, адже зі 176 загиблих 55 були канадськими громадянами, а 30 мали посвідку на проживання. До того ж, у Канади більше політичних інструментів, щоб вибити хорошу компенсацію з Ірану. Але таке рішення має під собою вагомі аргументи, розповідає для ZN.UA Володимир Кравченко.

Україна може вимагати "чорний ящик", а також може брати участь у технічному розслідуванні, оскільки є країною реєстрації та експлуатанта збитого літака.

До того ж, у багатьох загиблих з рейсу PS752 було подвійне громадянство – іранське і канадське. Тегеран подвійне громадянство не визнає, називаючи більшість загиблих саме іранцями. Якби переговори вела Канада, це могло б викликати утруднення в питаннях про виплати.

З іншого боку, Україна як парламентер, влаштовує Іран більше, ніж західні країни, які розглядають Ісламську республіку як загрозу.

Україна також зацікавлена очолити прийдешні переговори – якби країни Міжнародної групи вимагали компенсацію від Ірану окремо, була б велика ймовірність, що сума виплат для українців могла бути меншою, ніж для громадян інших країн.

Нагадаємо,

вранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. Літак був збитий двома ракетами класу "земля - повітря" ЗРК "Тор-М1" російського виробництва. Зенітно-ракетний комплекс належить КВІР.

В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Окрім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великої Британії, Швеції і Афганістану: загалом 176 осіб.

Спершу Іран заперечив причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака. Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджизаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.

Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".

Влада України на заяви західних партнерів реагувала стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утриматися від спекуляцій. Але після зізнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще до цих заяв. Тим не менш, у РНБО стверджували, що розглядають сім версій.

19 січня тіла загиблих в авіакатастрофі українців доставили до Києва.

Детальніше про справу компенсацій жертвам катастрофи збитого Іраном українського літака МАУ Boeing 737-8KV читайте в статті Володимира Кравченка "Іранська місія".