UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна намагається «перехопити» вакцини, від яких відмовляються в Європі — Bloomberg

Темпи вакцинації в Україні наразі одні з найповільніших у Європі.

Оскільки питання безпеки спонукають деякі західноєвропейські країни обмежити використання вакцини проти коронавірусу AstraZeneca, Україна активно намагається перехопити дози щеплень, від яких відмовляється Західна Європа, пише Bloomberg.

Уряд України, який намагався налагодити постачання вакцин, каже, що місяцями веде перемовини з Європейським Союзом про потенційні закупівлі препаратів. Оскільки нещодавно Данія взагалі заборонила використання вакцини AstraZeneca, Чехія, Латвія і Литва також розпочали «полювання» на дози, які не хоче використовувати Західна Європа.

Східна Європа останніми тижнями стала глобальним епіцентром смертності та зростання випадків COVID-19, і регіон відчайдушно потребує більшої кількості вакцин. Зокрема, програма вакцинації в Україні є однією з найповільніших у Європі.

«Ніхто не збирається відмовлятися від вакцини. Користь від усіх затверджених вакцин значно перевищує ризик побічних ефектів», - заявив цього тижня міністр охорони здоров'я України Максим Степанов.

Україна підписала контракти на 32 мільйони доз вакцини, наразі надійшло менше мільйона доз  - від AstraZeneca та китайського виробника Sinovac Biotech. В Україну привезли 117 тисяч доз вакцин Pfizer за системою СOVAX. 

 Постачання AstraZeneca індійського виробництва затримується, оскільки кількість випадків хвороби стрімко зростає в Індії. Україна наразі щепила лише дещо більше 450 тисяч людей із 42 мільйонів населення.

Російська вакцина Sputnik V, яку використовує країна-член ЄС, Угорщина, не буде використовуватися в Україні з цілком зрозумілих причин, а нещодавно напруженість між урядами Києва та Москви ще більше загострилася.

Тим часом ситуація у сфері охорони здоров’я стає все більш критичною: цього місяця Україна зафіксувала денний рекорд випадків коронавірусу понад 20 тисяч.

За словами Степанова, з країн ЄС не надходило пропозицій щодо продажу «небажаних доз вакцини».

«Кожна країна турбується виключно про своїх громадян», - сказав він.

Можуть бути й інші проблеми. Опитування, проведене у березні, показало, що, хоча майже половина українського населення бажає вакцинуватися, більше двох третин відмовляються від щеплення саме препаратом AstraZeneca. Більше двох п'ятих населення не знають, як зареєструватися у черзі на вакцинацію.

Степанов каже, що нестача вакцин, а не вагання щодо безпеки препаратів, є основною причиною повільного темпу вакцинації в країні.

Україна веде переговори щодо отримання ще 16 мільйонів доз вакцин цього року і хоче використати усі дози вже до кінця року - збільшивши темп вакцинації до 5-6 мільйонів доз на місяць.

Швидкість буде життєво важливою, оскільки лікарні у великих містах переповнені, а люди втомилися від тривалих локдаунів.

«Ми чекаємо на вакцини», - каже Степанов.

Читайте також: В Україні почалася вакцинація препаратом Pfizer

У неділю, 18 квітня, в Україні діагностували 6 506 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19.

Також за минулу добу 2 387 осіб госпіталізували. 5 598 осіб одужали, 214 - померли від ускладнень хвороби. 

За весь час пандемії в Україні захворіло 1 953 016 осіб, одужало – 1 487 677; померло - 40 тисяч

16 квітня в Україну прибули 117 тисяч доз вакцини Pfizer-BioNTech за залишковою системою СOVAX. Партія прилетіла літаком до міжнародного аеропорту Київ імені Сікорського.

В Україні триває вакцинація проти коронавірусу SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19 препаратами від британсько-шведської компанії AstraZeneca (Covishield) та китайської Sinovac (CononaVac). Але її обіцяли почати американською вакциною виробництва Pfizer-BioNTech. Міністра охорони здоров'я Степанов знову обіцяє, що вже в травні-червні в Україні прибудуть перші дози цієї вакцини з 10 мільйонів запланованих на цей рік. Однак зараз Україна має лише рамковий договір на поставку вакцини Pfizer-BioNTech - такий документ не є договором купівлі-продажу та у нього немає зобов'язального характеру.