UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Венесуелі два президента одночасно: головне

Венесуельська криза триває.

Два тижні тому у Венесуелі відбулась інавгурація Ніколаса Мадуро, після виборів президента, які відбулися ще в травні минулого року. США, ЄС, країни Південної Америки і парламент Венесуели визнали вибори недемократичними. США і ЄС ввели санкції проти режиму. Виборам передували масові протести, учасники яких звинувачували президента країни в ігноруванні законів, взятті під варту політичних опонентів і в економічних проблемах країни, де рівень інфляціі сягнув рекордного рівня.

Церемонію інавгурації проігнорували західні лідери, а відразу ж після присяги Мадуро, уряд Парагваю оголосив про розрив дипломатичних відносин. Напередодні спікер місцевого парламенту Хуан Гуаїдо оголосив себе тимчасовим президентом країни. Після такої заяви в містах Венесуели вийшли десятки тисяч людей, які в черговий раз зажадали Libertad - свободи.

Після заяви Гуаїдо, його підтримали США, визнавши тимчасовим президентом Венесуели. Мадуро тут же оголосив про розрив дипломатичних відносин із Сполученими Штатами. Тоді почався відлік 72 години на те, щоб американські дипломати залишили країну. Гуаїдо заявив, що не розриває ніяких відносин з Вашингтоном. Держдепартамент не визнав розриву з боку Мадуро.

Зазначимо, що сам Гуаїдо не балотувався на пост президента країни. Опозиція повністю проігнорувала президентську кампанію.

Хто в світі визнав Гуаїдо, а хто Мадуро?

Країн, які залишилися на боці Мадуро 23 січня всього лише п'ять: Росія, Болівія, Мексика, Куба і Туреччина.

Гуаїдо визнали тимчасовим президентом Венесуели 12 країн. Слідом за США висловили підтримку уряди Канади, Бразилії, Коста-Ріки, Аргентини, Парагваю, Перу, Колумбії, Еквадору, Чилі, Гватемали, Гондурасу, а також представники Організації американських держав і Європейського союзу. Австралія також схиляється визнати Гуаїдо тимчасовим президентом, однак поки офіційних заяв не надходило.

Зіткнення

Армія країни не визнала Гуаїдо главою держави і вивела військових на вулиці для придушення протестів. У зіткненнях загинуло вже 16 осіб, десятки отримали поранення. Національні збори, парламент країни, пообіцяля амністію всім військовим, які перейдуть на бік протестувальників і самого законодавчого органу. За два дні до заяви Гуаїдо, влада Венесуели заарештували військових, які перейшли на бік протестувальників. Міноборони Венесуели заявило, що військові намагалися "підняти повстання в Каракасі".

Casus belli?

Відразу після заяв США, Росія, яка є одним з головних союзників Мадуро, "застерегла Вашингтон" від застосування сили у Венесуелі. Деякі з російських аналітиків припустили, що невизнання Держдепом розриву дипвідносин з боку Мадуро повинно стати приводом для військового вторгнення і зміни режиму в країні після того, як поплічники Мадуро намагатимуться видворити американських дипломатів. США неодноразово заявляли про те, що не збираються вводити свої війська до Венесуели.

Читайте також: Парламент Венесуели визнав президента Мадуро узурпатором

20 травня 2018 року у Венесуелі відбулися дострокові вибори президента країни, левова частка опозиції бойкотувала їх. ЦВК оголосила про впевнену перемогу чинного президента Ніколаса Мадуро, якому вдалося отримати 68% голосів на тлі вкрай низької явки.

Детальніше про кризу у Венесуелі читайте у статті Віктора Каспрука "Узяти на буксир" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".