UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Трампа-молодшого можуть з'явитися проблеми з законом через зустріч з юристом з Росії - Politico

Демократи і республіканці розбігаються у поглядах на те, законною чи не законною була зустріч з росіянкою.

Юристи, а також політичні діячі від обох партій США однакового оцінюють те, як Дональд Трамп-молодший пояснює свою зустріч з юристом з Росії. Вони зауважують, що його поведінка не відповідає практикам, до яких партії вдаються в разі пропозиції отримати компромат на опонентів.

Однак, більш важливим є те, що заяви сина президента США щодо зустрічі ставлять його під загрозу відповідальності перед законом, оскільки вони можуть суперечити федеральному кримінальному кодексу, який забороняє заохочення чи прийняття будь-яких цінностей від іноземців під час кампанії, а також вступати в змову, метою якої є завдання шкоди Америці.

Про це пише видання Politico, додаючи, що політично і Трамп-молодший, і інші представники кампанії його батька поставили себе під загрозу шантажу, коли увійшли в кімнату з російським юристом Наталією Весельницькою. Ці потенційні загрози поглибилися в понеділок, коли лояльне до Демократичної партії видання New York Times з'ясувало, що перед зустріччю Трамп-молодший отримав електронного листа, в якому чітко говорилося про плани Росії допомогти його батькові на виборах.

В суботу старший син президента США говорив, що Весельницька говорила з ним про заборону усиновлення дітей для американців, яку запровадив Кремль. Але вже наступного дня він доповнив свою розповідь, зізнавшись, що зустрівся з росіянкою, сподіваючись отримати компромат на Клінтон. Він також запевнив, що не знав імені Весельницької до цієї зустрічі. Згодом, Трамп-молодший найняв адвоката Алана Фютерфаса, який назвав репортажі про зустріч "шумом з нічого", тому що вона ні до чого не привела, і зауважив, що головний висновок полягає в тому, що син президента "не зробив нічого поганого".

Однак, юристи як з Демократичної, так і з Республіканської партії вважають, що такі відповіді не підійдуть, якщо за Трампа-молодшого візьметься Конгрес або спеціальний представник Департаменту юстиції Роберт Мюллер, який розслідує втручання Росії у вибори в США і можливе існування зв'язків команди Трампа з Москвою. Якщо сину президента доведеться відповідати перед слідчими, його хибні заяви можуть мати серйозні юридичні наслідки.

"Якщо вони погодилися на зустріч розуміючи, що можуть отримати щось цінне, наприклад компромат, тоді вони дали чіткий сигнал, що хочуть його тримати", - вважає адвокат Роберт Бауер, який захищав інтереси кампанії Барака Обами в 2008 році.

Бауер додав, що згода на зустріч з метою отримання вигоди ставить під питання, чи Трамп-молодший не порушив федеральний закон про фінансування кампаній. Сенатор-республіканець від штату Мен Сьюзан Коллінс, яка входить в Комітет Сенату з питань розвідки, а також демократ Адам Шіфф, який входить у Комітет Палати представників з питань розвідки, вважають, що їхні відомства повинні допитати Трампа-молодшого. В понеділок сам старший син президента США оголосив, що готовий співпрацювати зі слідством.

З юридичної точки зору, Дональд Трамп-молодший опинився в одному човні з іншими членами команди його батька, яких підозрюють у зв'язках з Росією. Зокрема, він розділяє становище з Полом Манафортом і Майклом Флінном. Та поки не відомо, чи йому висунуть будь-які підозри у зв'язку із зустріччю.
Однак, юристи кажуть, що підстави для початку розслідування існують.

"Це зрада. Він повинен був розуміти, що єдиний спосіб для Росії отримати таку інформацію - це шпигунство", - вважає екс-юрист Білого дому з питань етики Річард Пейнтер, який працював у адміністрації республіканця Джорджа Буша-молодшого.

"В часи Буша ми б взяли його під варту для подальшого допиту", - додав він.

Адвокат і професор Вермонтської юридичної школи Дженіфер Тауб на своєму Twitter перелічила частини кримінального кодексу США, які Трамп-молодшй міг порушити і які стосуються заборони співпрацювати з іноземцями заради завдання шкоди США.

"Потенційні обвинувачення дуже чітко вимальовуються", - зауважила вона.

Колишній консультант Білого дому Джек Квінн, який працював у адміністрації демократа Білла Клінтона, вважає, що Трамп-молодший не зробив нічого незаконного. Однак, його зустріч з російською юристкою все одно може бути предметом вивчення для спеціального представника Мюллера.

Нагадаємо, що у травні минулого року колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак передав НАБУ документи, що підтверджують незаконні виплати Партією регіонів готівкових коштів ряду колишніх і нинішніх високопосадовців, а також американському політтехнологк Полу Манафорту. Йдеть про так звану "чорну бухгалтерію" ПР із загальними виплатами на суму близько 2 мільярдів доларів.

У матеріалах "чорної бухгалтерії" ПР ім'я Манафорта згадується у 22 записах за період з 20 листопада 2007 року по 5 жовтня 2012 року. Загальна сума витрат, зазначена у даних записах, становить 12,7 млн доларів США.

У НАБУ заявили, що не проводили слідчих дій щодо Манафорта, так як він не є українським держслужбовцям.

Трепак вважає, передача справи "чорної бухгалтерії" Партії регіонів від НАБУ до Генпрокуратури призведе до її "поховання", оскільки його матеріали будуть залучені до масиву ще більшої справи та "розчиняться" в ньому.

Детальніше про загрозу розвалу справи "чорної бухгалтерії" регіоналів читайте у статті Віктора Трепака "Небезпечний симбіоз" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".