UA / RU
Підтримати ZN.ua

У США заявили, що не просувають свого кандидата на пост генсека НАТО

«Не тиснемо» і «не просуваємо», каже Блінкен  

Сполучені Штати не просувають свого кандидата на пост генерального секретаря НАТО, який восени має залишити Єнс Столтенберг, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з британським міністром закордонних справ Джеймсом Клеверлі 20 червня.

«Ми не тиснемо, не просуваємо якогось конкретного кандидата. Ми дуже тісно консультуємося з нашими союзниками та партнерами, щоб визначити, куди ми хочемо рухатися з НАТО та його керівництвом», – сказав Блінкен, передає «Голос Америки». 

Читайте також: Генсек НАТО: Замороження війни в Україні не зможе забезпечити справедливий мир

Нагадаємо, що британський міністр оборони Бен Воллес зацікавлений у тому, щоб стати наступником Столтенберга. Про це він заявив у травні, а вже у червні з’явилася інформація, що президент Франції Еммануель Макрон намагається завадити Воллесу, бо хоче, щоб Альянс очолив представник Євросоюзу. Цей крок є частиною зусиль Франції, спрямованих на те, щоб зробити ЄС більш незалежним у військовому плані і менш залежним від Вашингтона у питаннях безпеки.

За даними The Telegraph, Макрона підтримує Німеччина і більшість країн ЄС, які також є членами НАТО. Нідерланди і Польща можуть підтримати британського кандидата.

Читайте також: Ріші Сунак спробує переконати Джо Байдена зробити Воллеса наступним генсеком НАТО

Через відсутність консенсусу серед членів Альянсу щодо кандидатури нового генсека, в адміністрації президента США схиляються до думки переконати Столтенберга залишитися на посаді ще на один рік. 

У листопаді 2022 року New York Times повідомляло про п’ять можливих кандидатів на посаду генсека. У списку був Волес та чотири жінки: віце-прем'єр Канади з українським корінням Христя Фріланд, прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас, президент Словаччини Зузана Чапутова та і Колінда Грабар-Кітарович, яка була президентом Хорватії.

Пізніше до списку потенційних кандидатів доєдналися прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Наразі аналітики багато уваги приділяють саме кандидатурі Фредеріксен.