Коли новообраний президент США Дональд Трамп на початку січня написав у своєму Twitter, що КНДР не зможе створити міжконтинентальну ракету, здатну досягти Америки, він не врахував два фактори: наскільки Кім Чен Ин близький до цієї цілі і наскільки обмежені американські можливості його зупинити.
Про це на сторінках лояльної до Демократичної партії New York Times пише оглядач Девід Сенджер, нагадуючи, що Північна Корея вчора випробувала ракету, здатну вдарити по Алясці. Мине ще два роки, і Пхеньян, вірогідно, зможе оголосити, що в нього є потужніші ракети, здатні донести ядерну боєголовку до континентальної Америки.
То які ж сценарії реакції є у президента Дональда Трампа і які їхні слабкі сторони?
Оглядач вважає, що "класичним" способом було б стримування, тобто обмеження здатності КНДР розширювати вплив. Цей метод Вашингтон успішно випробував на значно сильнішому супернику - СРСР. Однак, стримування не вирішує проблему, воно лише визначає формат співіснування з нею.
Інший спосіб - Трамп може посилити санкції і збільшити присутність військового флоту біля Корейського півострову, а також влаштувати таємну кібероперацію, щоб зірвати запуск ракет. Однак, якби таке поєднання технічних можливостей і тактики залякування могло принести бажаний результат, то вчорашній запуск балістичної ракети просто не відбувся б.
Також Трамп може пригрозити привентивним ударом по КНДР, якщо виявиться, що вона готує новий запуск міжконтинентальної ракети. Так вчинити пропонував колишній міністр оборони США Вільям Перрі в 2006 році. Однак, сам Перрі зауважує, що цей крок був би вдалим 11 років тому, а не зараз. Адже за ці роки Північна Корея створила надто багато різного роду ракет. І перевага від агресивних дій США більше не перекриває ризики.
Ще один спосіб - почати переговори з Пхеньяном, про які говорив президент Південної Кореї під час зустрічі з Трампом. Вашингтон міг би запропонувати призупинити спільні військові навчання з Південною Кореєю в обмін на зупинку ядерної програми КНДР. Але це теж дуже ризиковано. Адже фактично це означало б, що США погоджуються на обмеження своїх військових дій в Тихому океані. А Китай і Північна Корея цього дуже хотіли б. Чиновники в Білому домі припускають, що зупинка яденої програми могла б бути не кінцевою метою, а лише етапом на шляху до безядерного Корейського півострова. Тобто Кім Чен Ину потрібно було б відмовитися від ядерного арсеналу.
Але північнокорейський диктатор з огляду на прецеденти в світовій практиці навряд чи на це погодиться. Йому достатньо пригадати, як диктатор Лівії Муаммар Каддафі відмовився від своєї ядерної програми ще на початковій стадії, а невдовзі США допомогли повстанцям повалити його режим. Кім може вважати, що ядерна зброя захистить його від спроб Вашингтона повалити його режим. Не виключено, що він має рацію, коли так думає.
Тим часом, лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal пропонує США розробити стратегію для повалення режиму Кім Чен Ина. Адже без цього позбутися загрози не вдасться.
Тим часом, видання The Economist пише, що випробування міжконтинентальних ракет КНДР змушують Вашингтон нервувати. І настав час збивати північнокорейські ракети під час випробувань, щоб вся програма їх розвитку не просувалася вперед. Однак, для цього США і Японії порібні швидші ракети-перехоплювачі.