UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Путіна змішані мотиви для підтримки ядерної угоди з Іраном - Newsweek

Росія зацікавлена у хаосі на Близькому Сході, щоб відвернути увагу Заходу від України і Євразії в цілому.

Угода з Іраном завдасть шкоди російській економіці, пише видання Newsweek.

Угода по Ірану є проривом у відносинах з Іраном для Білого дому після 30 років ворожнечі. Логіка угоди в тому в тому, що Іран при попаданні під міжнародний контроль стане союзником США проти сунітів ісламського екстремізму. "Ще одним чудовим елементом угоди є те, що вона, здається, стала результатом спільних зусиль між Вашингтоном і Москвою. Незважаючи на всі їхні гіркі розбіжності з приводу України вони на короткий час зібралися разом, щоб попрацювати на благо миру на Близькому Сході", - пише видання.

"Якщо б тільки іранці - і їх російські союзники - дивилися на речі саме під таким кутом", - скептично каже автор.

За словами міністра оборони Ірану Хосейна Дегхана, Іран і Росія можуть протистояти "експаніському втручанню і жадібності США за допомогою співпраці, тісної взаємодії та активізації свого стратегічного потенціалу".

Під час цих переговорів Росія запропонувала Ірану свою останню протиракетну систему Антей-2500.

"Іран обіцяє призупинити свою програму по створенню (ядерної) зброї, в той же час він веде переговори про купівлю системі протиракетної оборони, яка буде захищати ядерні об'єкти від американського чи ізраїльського нападу?", - сказав один з колишніх західних дипломатів. "Можна зрозуміти, чому багато не вірять в те, що (Тегеран) чесно веде переговори", - додав він.

Існують й інші причини не довіряти Ірану: підтримка повстанців Хуті в Ємені, розпалювання заворушень серед шиїтів в Бахрейні, постачання зброї і допомоги ХАМАСу і Хезболлі, контроль шиїтських бойовиків в Іраку, підтримка Башара Асада в Дамаску. Все це змушує думати скептиків про те, що Тегеран прагне затвердити себе в якості ворога Заходу, Ізраїлю і сунітського світу. І Москва була партнером Тегерана.

Росія тісно співпрацювала з Іраном за часів арабської весни. В останні чотири роки Росія надала Асаду штурмові гармати, гранати, деталі резервуарів, винищувачі, бойові вертольоти, протикорабельні крилаті ракети, ракети ППО великої дальності.

"Чому Росія витратила стільки грошей і дипломатичного капіталу на втручання в області, знаходяться так далеко від своїх кордонів? Тому що Росія, Іран і Китай представляють три світові держави, які по-різному прагнуть кинути виклик статус-кво, що склався після Другої світової війни, при якому лідирує Захід", - пише видання.

Іншими словами, основне джерело інтересу Москви в озброєнні Ірану і Асада - це використання цих важелів для того, щоб домогтися поступок з боку Вашингтона в будівництві своєї імперії.

Але те, що Росія зіграла свою роль у просуванні переговорів, підсумком яких стане скасування санкцій для Ірану, є досить несподіваним подією. Оскільки така угода принесе погані новини для економіки Росії.

"Запаси природного газу Ірану величезні, і найбільш очевидний ринок для країни - Європа, такий сценарій буде здійснено завдяки добре розвиненій мережі трубопроводів Туреччини, яка постачає паливом Балкани", - підкреслює автор.

Газ Ірану "посилить проблеми" "Газпрому", доходи якого які впали приблизно на 30 % протягом останніх чотирьох років. Економічний спад в Європі привів до падіння споживання енергії, а сланцева революція в США вплинула на спад цін на нафту. Вторгнення Росії в Україну і анексія Криму змусила європейців активніше шукати альтернативні джерела енергії. Україна скоротила імпорт газу з Росії.

Крім того, існує ще один фактор, пов'язаний з Іраном, і грає роль в економічних інтересах Росії. "Я не приховую, і всі це розуміють: чим більше конфліктів, тим більше вони купують зброю у нас", - говорить глава російської промисловості державні руки конгломерату РОСТЕК Сергій Чемезов.

"По суті, Росія зацікавлена продовжувати "підігрівати" ситуацію на Близькому Сході, але не доводячи до "кипіння"", - йдеться в статті. "Чим більше Близький Схід занурюється в хаос, тим більше Захід - і Вашингтон, зокрема, концентруються на цьому регіоні, а не на Україні або в Євразії в цілому", - резюмує автор.

Читайте також: Ціни на нафту впали на новинах про домовленості з Іраном

2 березня прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху в терміновому порядку прибув до Вашингтона, щоб перешкодити можливій угоді між США і Іраном.

ЄС за підсумками переговорів у Лозанні вирішив скасувати санкції проти Ірану, заявила 2 квітня глава дипломатичної служби ЄС Федеріка Могеріні.

Адміністрація президента США Барака Обами згодна на скасування частини своїх санкцій проти Ірану в рамках угод по обмеженню його ядерної програми, проте в разі потреби знову може ввести їх, заявив 2 квітня Барак Обама.