Регулярні появи впливового ідеолога путінського режиму Олександра Дугіна на заходах правлячої турецької "Партії справедливості та розвитку" (ПСР) дозволяють припускати, що у несподіваному зближенні Анкари і Москви є певна "стратегічна глибина", заснована на ідеології антиамериканізму.
Про це у своїй статті для DT.UA, пише екс-посол України в Турецькій Республіці Сергій Корсунський. За його словами, в останній раз одіозний російський політичний публіцист побував в Анкарі 8 листопада, де взяв участь у засіданні парламентської фракції ПСР, на якій головував прем'єр-міністр країни, голова цієї партії Біналі Йилдирим.
"Позуючи поруч з очільником турецького уряду, Дугін заявив репортерам, що Путін "пропонує Туреччині стратегічний союз і подає руку дружби", – зазначає дипломат.
За словами автора, у неформальних владних колах Анкари все ще користується популярністю твердження про те, що саме російська сторона попередила Ердогана про підготовку спроби перевороту. На цьому тлі показовим є те, що напередодні невдалого путчу Дугін відкрито заявив про американський та гюленовскій сліди в інциденті зі збитим російським СУ-24, а відразу після його придушення – про причетність до підготовки путчу США.
Корсунський вказує, що сьогодні ідеї Дугіна, що представляють із себе суміш агресивного антиамериканізму, фашизму та неоєвразійства, все частіше резонують із заявами деяких офіційних осіб Туреччини. При цьому, на тлі різкої антизахідної риторики, відносини Анкари і Москви стрімко поліпшуються.
"У період після путчу Ердоган і Путін чотири рази розмовляли по телефону, тричі зустрічалися особисто. Ердоган величає російського колегу degerli dostum ("мій дорогий друг") і не втрачає нагоди підкреслити свою вдячність за підтримку під час невдалого перевороту. У Москві побували начальник генштабу Туреччини Х.Акар і очільник турецької розвідки Х.Фідан, а начальник генштабу РФ Герасимов відвідав Анкару вперше за 11 років. Минулого тижня відбулися переговори з питань торгівлі сільськогосподарською продукцією, у грудні очікується візит прем'єр-міністра ТР до Москви, до кінця року - засідання двосторонньої комісії з військово-технічного співробітництва (серед іншого обговорюватимуть поставку в Туреччину комплексів С-400), а в січні відбудеться засідання Стратегічної ради на рівні президентів двох країн", – йдеться в статті.
За словами автора, сьогодні порядок денний співробітництва країн вже не обмежується питаннями безпеки, але стосується також енергетики, торгівлі, туризму та ВПК.
Екс-посол звертає увагу на особисті зв'язки Дугіна з лідером маргінальної ультралівої турецької політичної партії "Ватан" Догу Перінчеком. Його політична сила, яка отримала на останніх виборах лише 0,25% голосів, за минулі кілька років наростила вплив серед військових та силових структур, ставши відома як "група Перінчека" і уклавши політичний союз з правлячою партією, що використовує секулярних прихильників "Ватан" як противагу гюленистам. Патрія, при тому, вже багато років співпрацює з Дугіним.
"За три роки вплив "групи", до керівництва якої входить також колишній голова військової розвідки генерал Ісмаїл Пекін, значно зріс, особливо серед військових, структур розвідки й безпеки. Представники "групи" активно сприяли витісненню послідовників Гюлена з апарату силових структур і армії", – вказує Корсунський.
За його словами, після звільнення з державних і силових структур тисяч осіб, підозрюваних у зв'язках з організацією Гюлена, виникає загроза того, що представники пов'язаної з Дугіним "Ватан" отримають в Туреччині ще більше впливу.
"Консервативні видання стверджують, що після звільнення тисяч прихильників Гюлена з розвідки, поліції й армії, в цих структурах справді відбуваються складні процеси заповнення вакансій, оскільки тепер кожен кандидат має пройти тотальну перевірку на зв'язок із рухом Ф.Гюлена. Звісно, організація цієї роботи є прерогативою законно обраної влади, і будь-які зовнішні оцінки тут недоречні. Водночас чи здивує когось безпрецедентне зближення Росії і Туреччини, якщо на ключових посадах опиняться прихильники Д.Перинчека - друга і партнера О.Дугіна?", – задається питанням автор, підкреслюючи, що турецька підтримка вкрай важлива для України.
26 листопада у МЗС Туреччини заявили, що позиція Анкари щодо Криму залишається незмінною. "Анкара, як і раніше, підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, частиною якої є півострів Крим", - заявив представник МЗС Туреччини Хюсеин Мюфтюоглу.В то й же час,до Криму 23 листопада прибула делегація з Туреччини, в яку увійшли депутати, представники політичних кіл, неурядових організацій та бізнес-спільноти.
Більше про механізми впливу Росії на турецьку політику та роль Олександра Дугіна в російсько-турецьких відносинах читайте у статті Сергія Корсунського "Путінський Распутін" за лаштунками турецької політики" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".