У Кишиневі у неділю, 17 травня, відбувся масштабний антиурядовий протест, повідомляє молдавська агенція Newsmaker. Сотні людей вийшли вимагати відставки керівництва країни, попри карантин і заборону збиратися групами понад 50 осіб.
Ініціаторами протесту виступили ветерани бойових дій, зокрема в окупованому Росією Придністров'ї. Маніфестанти вимагали відставки всього керівництва країни, вони пройшли маршем до адміністрації президента і парламенту, скандуючи: "Геть Додона!", "Геть парламент", "Геть мафію!". За два тижні учасники маршу планують нову акцію.
За підрахунками поліції, у марші взяли участь близько 200 осіб. Багато хто був без масок і засобів індивідуального захисту. Правоохоронці розглядають проведення акції як порушення рішення Національної надзвичайної комісії з громадського здоров'я, яка забороняє збиратися групами більше 50 людей під час епідемії.
Заступник голови інспекторату громадського порядку поліції Кишинева Олексій Гросу розповів журналістам, що організатори акції не надали правоохоронцям списки учасників. За його словами, поліція задокументувала всі факти порушення карантину. Розмір штрафу за такі порушення сягає 25 тисяч леїв (близько 1,3 тисячі євро).
Один з організаторів акції протесту Костянтин Ковріг наполягає: маніфестанти нічого не порушували. За його словами, режим надзвичайного стану завершено, а рішення щодо подальших карантинних обмежень, ухвалені "за ніч" до акції, не мають сили.
Якщо протестувалникам випишуть штрафи, вони оскаржуватимуть їх у суді, оскільки "мають право на свободу зборів", додав він.
Те, що на протест 17 травня прийшло мало людей, організатори пояснили тим, що влада чинила тиск на ветеранів: поліція перешкоджала виїзду з регіонів машин з людьми, які хотіли взяти участь в акції протесту.
Новий уряд було сформовано в дуже стислі терміни. 13 листопада Додон висунув на пост прем'єр-міністра свого радника Іона Кіку, 15 листопада стало відомо, що Кіку вже сформував команду і склав програму.
Перед цим уряд Маї Санду було відправлено у відставку голосами Партії соціалістів і Демпартії.
У своїй статті для ZN.UA політичний експерт Артем Филипенко пише, що соціалісти і ACUM пішли в червні на створення коаліційного уряду, щоб покінчити з правлінням Демократичної партії і її лідера – олігарха Володимира Плахотнюка, але саме завдяки голосам демократів цей уряд припинив роботу. У партнерів по коаліції було чимало приводів для сварки. І всі були впевнені, що причиною розлучення стане зовнішньополітичний курс. Але каменем спотикання для коаліції стало питання призначення генпрокурора.
Докладніше про політичну ситуацію в Молдові читайте в матеріалі Артема Филипенка "Ми дивно стрілися і дивно розійдемось" для ZN.UA.