Міністри закордонних справ країн ЄС у четвер, 27 травня, обговорять санкції проти Білорусі за інцидент із примусовою посадкою літака Ryanair в Мінську. Обговорення планується провести на неформальній зустрічі міністрів у Лісабоні (Португалія).
«Звичайно, ми сьогодні обговорюватимемо Білорусь. Ми обговоримо, як виконати рішення щодо економічних та секторальних санкції стосовно Білорусі», - повідомив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
За підсумками засідання Ради ЄС 24 травня євродипломати виступили за подальші цілеспрямовані економічні санкції проти Білорусі, нагадує Swiss Info.
Нові санкції також можуть запровадити проти низки компаній і фізичних осіб, але хто саме потрапить під обмеження, поки що не уточнюється.
Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська здійснив термінову посадку літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе замінування повітряного судна, до аеропорту стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Згодом стало відомо, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Разом із Протасевичем затримали і його дівчину, росіянку Софію Сапегу.
У Білорусі на Протасевича заведені справи за статтями про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку і про розбурхування соціальної ворожнечі до силовиків. Журналіст також включений до списку осіб, причетних до терористичної діяльності, йому може загрожувати смертна кара.
У компанії Ryanair стверджують, що отримали інформацію про замінування літака від білоруських диспетчерів, і тільки після спілкування з ними пілоти подали [blink title="сигнал «сквок»" headinfo="Сквок"]Сигнал аварійної ситуації на борту літака, ступінь тяжкості та розвиток якої складно оцінити.[/blink]. У небо підняли винищувач МіГ-29 ЗС Білорусі. За даними ЗМІ, винищувач фактично змусив цивільний борт змінити курс від кордону і сісти в аеропорту Мінська. Санкціонував спецоперацію нелегітимний президент Білорусі Алєксандр Лукашенко.
Голови держав та лідери вищих інститутів Європейського Союзу різко розкритикували захоплення літака як акт державного тероризму. Дії білоруської влади обговорили на екстреному засіданні Ради ЄС 24 травня, проти режиму Лукашенка готують нові санкції. У Білорусі у відповідь погрожують вийти з проєкту ЄС «Східне партнерство».
Після інциденту в Мінську небо для державної компанії «Бєлавіа» закрили Україна, Велика Британія, а також члени ЄС Литва, Франція та Польща. У більшості європейських держав від польотів над Білоруссю відмовилися найбільші авіакомпанії, зокрема Lufthansa, KLM і AirFrance. Багато авіакомпаній змінили маршрути своїх рейсів в обліт повітряного простору Білорусі. З опівночі 26 травня припинено авіасполучення між Києвом і Мінськом.
Докладніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича, яким може бути покарання Європи для диктатора, котрий загрався, і що слід робити Україні у ситуації, що склалася, читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів» у ZN.UA.