UA / RU
Підтримати ZN.ua

У ЄС попередньо домовились про зміни у відносинах із Китаєм – ЗМІ

Характер відносин залежатиме також від позиції Китаю щодо України

Міністри закордонних справ країн ЄС на зустрічі в Стокгольмі 12 травня схвалили основні принципи дорожньої карти щодо майбутніх відносин із Китаєм. Про це повідомив Високий представник ЄС Жозеп Боррель, який визнав, що країни-члени домагатимуться перегляду документа перед самітом лідерів у червні, зазначає Bloomberg.

«Вони погоджуються щодо основних напрямків цього перекалібрування нашої стратегії щодо Китаю, враховуючи нещодавню внутрішню еволюцію в Китаї та траєкторію зовнішньої політики», – сказав Боррель. – «Ми продовжуємо працювати з триптихом, тому що він відображає реальність – (Китай) це суперник, конкурент і партнер».

У документі, розробленому відділом зовнішньої політики ЄС, міститься заклик до країн-членів уникати втягування в змагання між Вашингтоном і Пекіном. Боррель підтвердив позицію «суперник-конкурент-партнер», але зазначив, що баланс цих елементів залежатиме від того, як Китай відреагує на новий підхід Європи.

Читайте також: Китай попереджає, що «суворо й сильно» відреагує на санкції ЄС проти його компаній

Країни ЄС намагаються виробити спільну позицію щодо боротьби з економічною могутністю Китаю, причому деякі підкреслюють, що він дедалі більше стає суперником, а не партнером. Деякі держави наполягають на більшій стратегічній відстані, включаючи нові обмеження на експорт технологій до Пекіна.

На думку Борреля, країни ЄС мають «залучати» Китай у багатьох різних питаннях, «і в той же час ми повинні конкурувати з Китаєм і зменшувати наші залежності, коли вони стають занадто великими».

Боррель попередив, що майбутнє зв’язків ЄС із Китаєм також залежатиме від позиції Пекіна щодо вторгнення Росії в Україну. 

«Для нас дуже важливо, щоб Росія зрозуміла, що те, що відбувається в Україні, становить для нас екзистенційну загрозу, і ми очікуємо, що Китай використає свою роль і відповідальність», – сказав Боррель, додавши, що «якщо це не так, наші стосунки не будуть такими добрими».

Читайте також: Китай проводить «антишпигунські рейди» проти іноземних консалтингових компаній — The Guardian

Перед зустріччю глав МЗС, міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс заявив, що Європейський Союз має бути готовий до наслідків потенційного розриву відносин з Китаєм, що може відбутися через конфлікт навколо Тайваня. 

Раніше Боррель заявив, що Китай вже втратив можливість бути посередником у війні, яку Росія розв’язала проти України через те, що його «нейтральність» мала, скоріше, проросійську спрямованість.

У США намагаються відновити контакти з Китаєм й навіть відклали введення нових санкцій проти нього (через шпигунські аеростати у лютому). Проте у Пекіні досі не погоджуються на візит до них держсекретаря США Ентоні Блінкена.