UA / RU
Підтримати ZN.ua

У деяких частинах планети кліматична криза буде відчуватися найбільш гостро — The Economist 

Новий звіт ООН про зміну клімату став тривожним сигналом.

Кліматична криза за останні місяці стала інтенсивнішою. У червні безпрецедентна спека вибухнула на північному заході Тихого океану, створивши умови для руйнівних лісових пожеж. У липні в результаті повені в Китаї загинуло понад 30 людей. У серпні в Туреччині та Греції спалахнули пожежі. На цьому тлі Міжурядова група експертів з питань зміни клімату – орган ООН, який оцінює наукові висновки з цього питання, опублікувала нову доповідь. Цей звіт є фактично найбільш детальним дослідженням про зміну клімату, пише The Economist.

Одна з найвизначніших речей у звіті - це обсяг конкретних доказів. Коли Міжурядова група експертів з питань зміни клімату склала свою попередню доповідь у 2013 році, вона посилалася лише на три дослідження, які пов’язували екстремальні погодні явища з підвищенням глобальної температури.

Для нової доповіді експертам вдалося оцінити сотні таких досліджень. Розширення спостережної інформації за останні роки фактично охопило нову наукову дисципліну і дозволило включити емпіричні докази поряд з теоріями та моделями. Це зміцнює розуміння фундаментальних процесів і, отже, має покращити прогнози, зроблені на наступні роки.

Звіт також показує, як світ уже змінюється. З 45 регіонів, на які Міжурядова група експертів з питань зміни клімату розділяє світ, 41 постраждав від більшої кількості випадків екстремального зростання температури.

У двох областях, центральній та східній Північній Америці, не було чіткого сигналу, і вчені не могли узгодити свої припущення. У двох інших (деякі регіони Південної Америки та Центральна Африка) докази були недостатньо достовірними чи об’ємними, щоб підтвердити будь-який твердий висновок.

Більш ніж половина регіонів світу почала відчувати глобальне потепління сильніше. Вчені зараз упевнені, що підвищення глобальної температури викликане саме діяльністю людей. Глобального потепління не було б, якби не було викидів парникових газів в атмосферу, в основному за рахунок спалювання викопного палива, вважають науковці.

У доповіді вперше звучить висновок про те, що «однозначно саме вплив людини нагріває атмосферу, океан і сушу». Це є помітним прогресом, порівняно зі старою доповіддю, яка лише умовно висловила думку, що «баланс даних свідчить про помітний вплив людини на глобальний клімат».

Багато частин світу також постраждали від надзвичайно сильних опадів (особливо в центральній та східній частині Північної Америки та більшій частині Європи та Азії, а також на півдні Африки). Тим часом в інших регіонах світу загострюється посуха.

Вчені припускають, що вплив людини, ймовірно, зробив «екстремальні кліматичні події», такі, як спека, посуха або повені, більш поширеними та інтенсивними.

Висновки експертів мають кілька наслідків. Представники урядів із 195 країн прийняли звіт, що не дозволить іншим країнам ігнорувати проблему.

Нові дані про наслідки зміни клімату повинні стати тривожним сигналом для багатого світу, який повинен допомогти бідним країнам адаптуватися до кліматичної кризи. Кожна країна повинна зробити більше, щоб пом'якшити наслідки зміни клімату та зупинити глобальне потепління.

Твердий висновок звіту про те, що діяльність людини вже змінила планету, підкріплює ідею, що люди можуть допомогти сформувати її майбутнє. Самміт ООН з питань зміни клімату, який проходить у Глазго цього листопада, повинен стати початком реальних дій, резюмує видання.

Читайте також: Країни роблять занадто мало для боротьби зі зміною клімату — The Economist 

Згубний вплив діяльності людини на клімат - це вже «констатація факту», сказано в звіті Міжурядової групи експертів зі змін клімату. Згідно з ним, викиди парникових газів можуть привести до того, що Земля може подолати важливу температурну позначку вже протягом десятиліття/

Автори також зазначають, що «не можна виключати» підвищення рівня моря на два метри вже до кінця століття. Разом з тим, ще є надія на те, що зниження викидів парникових газів може допомогти стабілізувати підвищення температури.