Домовленості про співпрацю між Філіппінами, США та Японією змінять динаміку в Південно-Китайському морі й регіоні, заявив президент Філіппін Фердинанд Маркос-молодший. Про це повідомляє Reuters.
"Я вважаю, що тристороння угода надзвичайно важлива", - сказав Маркос на прес-конференції у Вашингтоні на наступний день після зустрічі з президентом США Джо Байденом і прем'єр-міністром Японії Фуміо Кішідою на першому тристоронньому саміті лідерів країн.
"Це змінить динаміку, динаміку, яку ми спостерігаємо в регіоні, в АСЕАН (Асоціація держав Південно-Східної Азії) в Азії, навколо Південно-Китайського моря", - сказав Маркос.
Три лідери висловили "серйозне занепокоєння" щодо "небезпечної та агресивної поведінки" Китаю в Південно-Китайському морі, яке є каналом для торгівлі на понад три трильйони доларів США щороку і де відбуваються суперечки між Пекіном та іншими країнами.
Проте Маркос заявив, що саміт "не був спрямований проти конкретної країни", а зосередився на поглибленні економічних та безпекових відносин між Манілою, Вашингтоном і Токіо.
Маркос також висловив упевненість, що протягом наступних п'яти-десяти років після саміту буде укладено інвестиційних угод на суму близько $100 млрд.
Перебуваючи у Вашингтоні, Маркос зустрівся і з міністром оборони США Ллойдом Остіном, який запевнив його у подальшій підтримці з боку Вашингтона.
У четвер, 11 квітня, Пекін викликав посла Маніли в країні та співробітника японського посольства, щоб висловити протест проти "негативних коментарів" на адресу Китаю.
Поглиблення китайсько-філіппінської суперечки збігається з посиленням безпекових зв'язків Маніли з США та Японією, включаючи розширення доступу Штатів до філіппінських баз.
Байден звернувся до Конгресу з проханням виділити додаткові 128 мільйонів доларів на інфраструктурні проекти на філіппінських базах.
Китай претендує на майже все Південно-Китайське море, що суперечить позиціями деяких сусідніх країн. Філіппінські та китайські кораблі протягом останнього місяця потрапляли у низку сутичок, які включали використання водометів та гарячі словесні перепалки. Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах.