UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трамп ще дізнається, що таке США без впливу – NYT

Новий президент може зруйнувати світовий порядок, який його попередники будували десятиліттями.

У лютому 1945 року в сутінках Другої світової війни президент 3 Франклін Рузвель, британський прем'єр-міністр Вінстон Черчилль і радянських диктатор Йосип Сталін зустрілися в Ялті, щоб обміркувати подальший напрямок війни і миру. Вони затвердили післявоєнний порядок "чотирьох поліцейських", запропонований Рузвельтом. В такій ролі виступили США, Великобританія, Китай і СРСР.

Про це сьогодні пише New York Times. Американський президент був переконаний, що він зможе улестити Сталіна дотримуватися взятих на себе в Ялті зобов'язань у питанні колективної безпеки і неподільності Європи. Але у радянського диктатора була зовсім інша точка зору. Він вирішив, що світ поділений на сфери впливу, і бажання сильнішого буде домінувати над інтересами слабших. В результаті, Східна Європа на 45 років опинилася в темряві радянської сфери впливу.

На плечі президента Гаррі Трумена впав тягар стримування радянського експансіонізму. Він збудував перший американський мирний альянс, який почався у Західній Європі, а потім включив країни Азії. США взяли на себе головну роль у формуванні норм, правил і інститутів, які стали основою ліберального світового порядку. Зокрема, були створені ООН, міжнародні фінансові інститути і "План Маршала".

Ліберальний світовий порядок на чолі з США сприяв відкритому світу, об'єднаному вільним рухом людей, товарів, ідей і капіталів, світу, заснованому на принципах самовизначення і суверенітету країн, а також на основних правах їх громадян. Ці ідеали не досягли великого успіху в деяких регіонах, зокрема в Латинській Америці і Південно-східній Азії. Однак, попри напружений період Холодної війни, вони дозволили впродовж десятиліть зберігати мир між великими державами і будувати процвітання.

Пост-воєнний світ, який збудувала Америка, тепер постав перед серйозними викликами. Президент Росії Володимир Путін – не Йосип Сталін, а Росія – не СРСР. Але нинішній президент Росії шукає спосіб, як відновити російську сферу впливу і підірвати ліберальний міжнародний порядок, який домінував після Холодної війни. Китай лишається сфокусованим на стабільності вдома, але "нова модель відносин великих держав", яку він пропонує, передбачає, що США будуть залишатися в межах своєї частини Тихоокеанського регіону і дозволить Китаю грати першорядну роль на своїй частині.

Союзники Америки в Європі і Азії пильно стежать за тим, чи Дональд Трамп підтримає відновлення сфер впливу, чи відкине їх. Вони переживають через те, що під час передвиборчої кампанії Трамп, здається, захоплювався "сильним" лідерством автократів і виступав за новий підхід до відносин з Володимиром Путіним.

Його не непокоїть російське втручання в американські вибори чи військова агресія Росії проти України, при цьому він називає НАТО "застарілим". Він говорив про те, що США варто відмовитися від ролі "захисника світу" і говорив про Японію і Південну Корея як про самостійних гравців, які повинні взяти на себе проблему власної оборони і ядерного стримування. Він також пообіцяв розірвати угоду про Трансатлантичне партнерство, передаючи Китаю економічне лідерство і стратегічний вплив у Азії. Для багатьох європейців і азіатів це фактично проголошення початку нового світового порядку, в якому Росія і Китай домінують над ними як в політичній, так і в економічній сфері.

Вашингтон не варто дивитися на відносини з Москвою і Пекіном як гру нульового результату. Однак, Росія і Китай кидають виклик принципам ліберального порядку. І США повинні виступити проти цього.

"В Україні Путін вирішив перекроїти кордони сусідньої країни, заперечуючи право українців вирішувати, з якими країнами і союзами співпрацювати. І саме тому американська підтримка України важлива", - йдеться в статті.

Світ, поділений на сфери впливу, не буде мирним чи стабільним США не будуть мати імунітету до його насильницьких потрясінь. Гегемони рідко тішаться тим, що в них є. Потреба в розширені власних зон, а також повстання і репресії в їхніх межах призведуть до конфліктів, в які буде втягнутий Вашингтон. Економічно США будуть замкнені в своїй сфері впливу.

Видання пише, що зараз Вашингтон постав перед вибором, що йому робити: продовжувати захищати відкритий, заснований на правилах і об'єднаний світ, чи стати взяти участь у його розчленуванні.

Тим часом, сенатори США закликали Трампа надати летальну зброю Україні. Перехідна команда Трампа наразі ще ніяк не відреагувала на звернення. Однак під час передвиборчої кампанії сам мільярдер неодноразово хвалив Росію і президента Володимира Путіна, закликаючи до тіснішої співпраці з Москвою.

А видання The Economist писало, що Трамп приєднався до нової хвилі небезпечного націоналізму. Популізм Трампа підриває громадянський націоналізм. Ніхто не сумнівався у патріотизмі всіх його попередників, які керували США після Другої світової війни. Але кожен з них підтримував американські універсальні цінності і просував їх закордоном. Навіть якщо відчуття особливості заважало президентам поставити підпис на таких рішеннях, як створення Міжнародного кримінального суду чи на конвенції ООН про морський закон, Америка підтримувала світовий порядок на основі правил. Підтримуючи міжнародні інститути, які поклали край існуванню нещадного світу, США забезпечили собі і світу більшу безпеку і процвітання.