UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трамп почав говорити про Третю світову війну не просто так – WP

Кандидат-республіканець повторює російську пропаганду мало з початку своєї кампанії, але Москва може готуватися до дечого більшого.

В березні 2014 року, після того, як 3 вторглася в Крим, російські державні ЗМІ почали описувати ситуацію в світі у суворих тонах. Дмитро Кисельов у ефірі одного з телеканалів назвав Росію "єдиною країною, яка здатна перетворили США у радіоактивний попіл".

На тлі радіоактивних хмар у вигляді "гриба" і пульсуючих ядерних мішеней, російський пропагандист зловісно говорив про те, як сивіє президент Барак Обама, додаючи, що це, звісно, може бути "збіг обставин", а також про зростання депресії у Білому домі, який дійсно боїться початку ядерної війни в будь-який момент.

Про це на сторінках Washington Post пише Енн Еплбаум. І от зараз, у жовтні 2016 року, Кисельов, який очолює російську державну інформаційну агенцію, знову взявся за свої ядерні балачки.

"Нахабна поведінка проти Росії має ядерний вимір", - сказав пропагандист в ефірі 9 жовтня, знову використовуючи фото Обами в програмі.

Він говорив, що відносини між США і Росією "радикально змінилися", і додав погрозу: "Москва буде реагувати на будь-яке втручання США в Сирії, і ядерна відповідь не виключена. Якщо це станеться одного дня, кожному варто знати, де найближче бомбосховище. Краще його знайти зараз", - порадив Кисельов росіянам.

Яка ж відмінність між двома ядерними погрозами в російській пропаганді, між якими два роки? Перший раз уряд і громадськість США відкинули російську ядерну риторику. Але зараз погроза прозвучала зовсім інакше.

"Ми посеред огидної передвиборчої президентської кампанії. Що важливіше, у нас є республіканський кандидат, який зухвало повторює пропаганду, яку розповсюджують російські державні ЗМІ. Дональд Трамп проголосив, що Гіларі Клінтон і Барак Обама "заснували ІДІЛ", і саме таку ж заяву напряму зробили російська інформагенція "Спутник". Він також підтримав нову конспіраційну теорію про те, що "Google приховує погані новини про Гіларі Клінтон". Трамп сказав це невдовзі після того, як "Спутник" породив ці плітки", - йдеться в статті. І от Трамп почав повторювати погрози, озвучені Кисельовим.

"Все закінчиться Третьою світовою війною, якщо ми будемо слухати Гіларі Клінтон", - сказав республіканець цього тижня.

Як і Кисельов, Трамп також наголосив, що Росія використає ядерну зброю, якщо Клінтон переможе: "Росія – ядерна держава, але це держава, де ядерну зброю використовують проти країн, які лише говорять".

Чому російські ЗМІ вдаються до такої загрозливої риторики? І чому Трамп її повторює? На думку автора, мотиви російського режиму не важко зрозуміти: він хоче налякати росіян. Економіка слабша, ніж раніше, а з допомогою Володимира Путіна стандарти життя стрімко погіршуються. Правляча кліка, яка зберігає владу в своїх руках завдяки насильству і корупції, нервує, тому вона використовує монополію в пресі, щоб налякати людей, сказавши їм: Лише Путін може захистити вас від агресії США.

Читайте також: Терористи випустили 40 артилерійських снарядів по позиціях сил АТО в Новобухматівці

Російський режим, безумовно, хоче налякати і Захід, змусивши покинути Сирію. Якщо США і Європа визнають поразку, Росія зможе вільно рятувати Башара аль-Асада, використовуючи ті ж методи і "рішення", що і в Чечні десять років тому, вбиваючи сотні тисяч людей, знищуючи міста і всі політичні альтернативи, зміцнюючи проросійського диктатора. А до того, вона пожинає плоди від війни, збільшуючи потік біженців у Європу, сіючи політичний і економічний хаос, які служать інтересам Москви.

Росія також зацікавлена у результатах американських виборів. З минулого літа, коли російські хакери намагалися підірвати Національну демократичну конвенцію публікацією викрадених електронних листів, стало зрозуміло, що Росія хотіла б побачити республіканського кандидата в Білому домі, оскільки він той, хто постійно хвалив режим Путіна і негативно висловлювався про союзників Америки. Одна з політичних технологій передбачає, що виборців можна змусити голосувати за авторитарного кандидата за допомогою страху і історії. І майже нічого не коштує створити ці страх і істерію в США. Метод може не спрацювати, але якщо спрацює, принесе велику користь.

І є ще один вірогідний мотив. Не залежно від того, якими будуть результати виборів 8 листопада, період політичної невизначеності все ж почнеться: місяці знадобляться на перехід влади, зміну адміністрації Білого дому, не виключено, що Трамп влаштує насильницький хаос.

"Це може виявитися чудовим моментом для великого наступу Росії: для захоплення територій в Україні, нападу на країни Балтії чи значно більшої інтервенції на Близькому Сході. Будь-що можливе, щоб "перевірити" нового президента", - пише Еплбаум.

Вона припускає, що Путін потрібно підготувати росіян до значно більших воєн і переконати, що ніхто в світі не зможе його зупинити. Йому потрібно правильно налаштувати своїх генералів і солдатів, щоб вони були готові йти воювати. Ядерна риторика завжди допомагала привернути увагу. І зараз вона теж зіграла цю роль.

Нещодавно в інтерв'ю Financial Times Друг Путіна Сергій Іванов оголосив, що нова холодна війна вже триває. За його словами, в Москві ображені "антиросійською риторикою", яка звучала під час виборчої кампанії в США. Однак, Кремль сподівається, що "американський прагматизм візьме гору". При цьому він наголосив, що ядерні погрози, які звучать з Москви - це "шум", і обом сторонам вистачить мудрості не розв'язувати ядерну війну.

Раніше видання Sueddeutsche Zeitung писало, що Росія намагається вести "холодну війну", але вона не СРСР. Окрім ядерної зброї, у Росії нічого не лишилося від радянської "величі". В неї зараз є лише близько половини від 286-мільйонного населення Радянського союзу. А економіку Росії можна порівняти хіба що з іспанською в часи кризи.

У свою чергу, колишній міністр оборони України і лідер партії "Громадянського позиція" Анатолій Гриценко в коментарі для DT.UA зауважив, що "класичної" холодної війни не буде, сьогоднішні виклики значно неконтрольованіші.