UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Washington Post розповідає, як захиститися від COVID-19, грипу та застуди цієї зими

Вчені попереджають про можливість «твіндемії» — одночасної циркуляції грипу та коронавірусу.

Коли світ вперше зіштовхнувся із пандемію коронавірусу, люди почали носити маски та дотримуватися соціальної дистанції. Унаслідок цього грип «впав у сплячку». Однак експерти очікують, що грип повернеться цієї зими, циркулюючи разом з іншими сезонними респіраторними вірусами, а також і з COVID-19. The Washington Post розповідає, що потрібно знати, аби захистити себе та свою родину.

«Твіндемія»

Грип, як відомо, це вірус, «поведінку» якого важко спрогнозувати. Минулий рік, протягом якого спостерігалася менша кількість випадків грипу, означає, що рівень імунітету у населення може бути нижчим, каже епідеміолог Ліннетт Браммер з Центрів контролю та профілактики захворювань.

Крім того, цей вірус може вплинути на дітей більше, ніж на дорослих, тому що імунна система дорослих десятиліттями боролася з різними вірусами грипу. Водночас, COVID-19 все ще буде циркулювати, особливо це стосується нових та більш трансмісивних варіантів коронавірусу. Таким чином, можна очікувати, що грип і COVID-19 будуть поширюватися одночасно – це саме те, чого побоювалися вчені.

«Справді, все знову зводиться до поведінки і того, чи продовжують люди вживати заходів, щоб уникнути респіраторних захворювань», - каже професор Сара Кобі.

Вакцинація

Вакцини – це перша лінія захисту. Звісно, вони наявні не для всіх сезонних респіраторних вірусів. Але принаймні можна зробити щеплення проти двох найнебезпечніших вірусів, які будуть циркулювати: грипу та коронавірусу.

У дослідженні, опублікованому Центрами з контролю та профілактики захворювань (CDC) у травні 2021 року, вчені виявили, що вакцини Pfizer і Moderna були на 94 відсотки ефективними для запобігання госпіталізації з COVID-19.

Так само, як і вакцини від коронавірусу, щеплення від грипу зменшують ризик важкого перебігу хвороби або госпіталізації. Наприклад, за оцінками CDC, у сезон грипу 2019-2020 років вакцинація запобігла близько 105 тисячам госпіталізацій в США.

Однак ефективність вакцини проти грипу знижується протягом сезону, особливо для літніх людей, а для того, щоб «захист» спрацював, потрібно кілька тижнів.

Враховуючи циркуляцію COVID-19 разом із грипом та застудою цієї зими, доведеться практикувати деякі додаткові звички для боротьби з вірусами.

Маски. Незалежно від наявних карантинних обмежень, варто пам’ятати, що носіння маски може допомогти захистити від COVID-19 та від інших респіраторних вірусів. Однак, навіть якщо ви у масці, намагайтеся триматися на відстані від тих, хто кашляє.

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної вірусної інфекції або ви прямуєте до людного місця - носіння маски є розумною мірою обережності, каже Сіма Лакдава зі Школи медицини Університету Піттсбурга, яка вивчає поширення грипу. Це особливо важливо, якщо у вас вищий ризик важкого перебігу хвороби через вік або супутнє хронічне захворювання.

Мийте руки. Регулярне миття рук з милом протягом принаймні 20 секунд допомагає запобігти широкому спектру захворювань, і це стосується не тільки гострих респіраторних вірусних інфекцій. Також використовуйте дезінфікуючий засіб для рук з вмістом спирту не менше 60%, якщо у вас не має можливості помити руки з милом.

Залишайтеся вдома, якщо захворіли. У багатьох людей під час пандемії з’явилася принаймні одна корисна звичка: залишатися вдома, як тільки у них з’явилися симптоми ГРВІ, каже Лакдава. Це означає не ходити на роботу, не відвідувати друзів і навіть уникати зайвий раз походу до магазину. Саме це, ймовірно, і допомогло обмежити поширення багатьох вірусів, а не лише COVID-19, додає вона.

Якщо ви захворіли

Якщо ви починаєте помічати симптоми будь-якого вірусного захворювання — лихоманку, кашель, озноб, біль у горлі, нежить — зробіть тест коронавірус. Грип, COVID-19 та застуда можуть викликати симптоми, через які важко відрізнити одне захворювання від іншого. Це одна з причин, чому важливо вчасно проходити обстеження та вживати запобіжних заходів.

Вчасне виявлення захворювання також може сприяти швидкому лікуванню, що має вирішальне значення, резюмує видання.

Читайте також: The Economist прогнозує, чи повернеться коли-небудь «допандемічна поведінка»

Пандемії не «вмирають» – вони згасають. І це те, чого, ймовірно, варто чекати для пандемії COVID-19 у 2022 році. Однак локальні та сезонні спалахи коронавірусу залишаться, особливо в країнах із хронічно пасивною вакцинацією.

Епідеміологам також потрібно буде стежити за новими варіантами вірусу, які можуть обійти дію вакцин.

Незважаючи на це, у найближчі роки, коли COVID стане ендемічним захворюванням, таким як грип чи звичайна застуда, життя в більшості країн світу, ймовірно, повернеться до відносно нормального стану, прогнозує The Economist.