UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Times: Британія розглядає два типи далекобійних ракет, які може передати Україні

Київ готовий застосувати нову британську зброю для ударів по російських цілях в Криму.

Україна готова застосувати британські далекобійні ракети для ударів по цілях в Криму, який Росія анексувала в 2014 році. Це потенційно може стати великою ескалацією західного втручання у війну.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак пообіцяв відправити в Україну більше військової допомоги після візиту президента Володимира Зеленського в Лондон цього тижня.

«Тепер ведуться обговорення щодо того, чи це будуть протикорабельні ракети Harpoon, чи ракети класу «земля-повітря» Storm Shadows», - пише The Times.

Джерела видання в українських оборонних відомствах підтвердили, що Київ готовий застосувати ці ракети для ударів по російських цілях в Криму після слів Зеленського про те, що далекобійна західна зброя буде використовуватися для обстрілу російських об’єктів «в глибині окупованих територій».

Під час зустрічі з членами Європарламенту в Брюсселі Зеленський повторив свої вимоги надати винищувачі перед очікуваним російським наступом на сході України.

«Ми захищаємося від найбільш антиєвропейської сили в сучасному світі. Ми, тобто українці на полі бою, захищаємо себе разом з вами», - сказав український президент.

Читайте також: Зеленський таки переконав Шольца та Макрона щодо ракет та літаків для України — Bild

The Times пише, що ракети Harpoon коштують 1,2 мільйона фунтів стерлінгів за одиницю. Максимальна дальність їхнього польоту становить 240 кілометрів. У свою чергу, Storm Shadow коштують вдвічі дорожче, але можуть знищувати цілі на відстані понад 560 кілометрів. Хоча експортна версія цих ракет має значно коротшу дальність.

«Зараз тривають розмови про те, скільки саме британських далекобійних ракет можна передати, попри попередні занепокоєння, що надання Україні можливості удари по Росії може призвести до ескалації конфлікту», - йдеться в статті.

Останнім часом західні союзники пом’якшили свою позицію щодо передачі наступального озброєння і, схоже, погодилися з аргументами Києва про те, що Крим - це окупована територія, а отже російські об’єкти на його території можна вважати законною ціллю. Президент США Джо Байден фактично подвоїв далекобійні можливості армії України минулого року, схваливши новий пакет американської допомоги, який включає ракети GLSDB, які можуть знищувати цілі на відстані до  150 кілометрів. Україна пообіцяла, що не буде застосовувати цю зброю для ударів по Росії, але Криму ця обіцянка не стосується.

Експерт Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) Сідхарт Каушал пояснив, що Заходу потрібно дати Україні далекобійну зброю, щоб вона й далі могла знищувати російські склади з боєприпасами. Впродовж останніх місяців генерали Путіна почали переносити командні центри і склади зброї подалі від лінії фронту. Оскільки українські військові знищували їх за допомогою американських ракетних установок.

«Ми хочемо дати їм щось, що може вдарити по цілі на відстані понад 100 кілометрів, але з не досить великою дальністю, щоб завдавати удари по Росії», - пояснив експерт.

Читайте також: Зеленський у Британії: "Коаліція ракет великої дальності змусить зло відступити від нашої країни"

Він також додав, що протикорабельні ракети Harpoon, які Україна вже отримала від Данії, можна адаптувати для пусків з вантажівок. Хоча вони будуть менш точними у знищенні наземних цілей. Каушал також сказав, що ракети Storm Shadow теж можна запускати з землі. Але більш вірогідно, що ними озброять українські літаки.

Водночас експерт RUSI зауважив, що постачання Storm Shadow Україні буде означати, що Британія пішла значно далі, ніж США, які неодноразово відмовлялися передавати Києву ракети ATACMS.

«З дипломатичної точки зору, це поставить адміністрацію Байдена в дуже складне становище. Думаю, це не те, що політики в Вайтхолл схильні зробити. Також це зробило б можливими транскордонні удари по Росії», - сказав Каушал.