UA / RU
Підтримати ZN.ua

The New York Times: Регулярні заняття спортом — запорука довголіття

Займатися фізичними тренуваннями ніколи не пізно, кажуть вчені.

Чергове дослідження пропонує як надію, так і мотивацію кожному, хто вагається, чи варто починати фізичні тренування. Займатися спортом ніколи не пізно. Вчені кажуть, що навіть якщо люди починають займатися спортом у середньому віці і до цього не тренувалися роками, вони швидко отримають більшість переваг від тренувань, зокрема, вони можуть збільшити тривалість свого життя, пише The New York Times.

Але дослідження також показує і зворотний результат: якщо припинити займатися спортом, то всі отримані переваги для довголіття випаровуються.

Вже є багато доказів, що фізичні вправи впливають на те, як довго живуть люди. Спортсмени навіть у літньому віці розвивають і зберігають міцніші кістки, мозок, серце, м’язи та імунну систему, ніж люди того ж віку, які рідко тренуються.

У ширшому масштабі дослідження показують, що часті фізичні вправи можуть збільшити тривалість життя, підкреслюючи, що фізично активні люди рідше помирають передчасно, ніж неактивні.

Але більшість цих досліджень відносно однобічно розглядали людей та їхні звички щодо фізичних вправ, рідко заглиблюючись у те, що відбувається, коли чиїсь рутинні тренування активізуються або припиняються протягом життя.

Для нового дослідження, яке було опубліковане в JAMA Network Open, вчені з Національного інституту раку та інших агентств звернулися до даних дослідження про те, як люди проводять свій вільний час.

Дослідження дієти та здоров’я N.I.H.-AARP розпочалося у 1995 році, у ньому взяли участь сотні тисяч чоловіків та жінок у віці від 50 до 71 року. Організатори попросили їх заповнити серію опитувальників про стан здоров’я.

Учасників просили детально розповісти про свою фізичну активність та згадати, як часто вони гуляли, займалися спортом, бігали або іншим чином тренувалися протягом життя. Анкета була зосереджена насамперед на «свідомих» фізичних вправах, але також охоплювала випадкові фізичні навантаження, такі як робота по дому, для прикладу.

Анкета охоплювала майже всі періоди життя учасників, запитуючи про підліткові роки, потім про період від 19 до 29 років, про досягнення 30 років і коли учасникам було від 40 до 61 року.

У новому дослідженні вчені проаналізували відповіді для 315 059 чоловіків і жінок, більшість із яких заповнили анкети приблизно 13 років тому. Вони перевірили дані та класифікували людей відповідно до їхніх звичок, фізичної активності та того, як змінилися вони протягом багатьох років.

Деякі чоловіки та жінки говорили, що залишалися стабільними у своїх фізичних тренуваннях, витрачаючи приблизно стільки ж годин на тренування в середньому віці, як і у підлітковому віці.

Інші були активними в молодому віці, але стали переважно малорухливими пізніше. Деякі з людей часто займалися спортом у молодості, але потім припиняли тренування, однак з часом знову повернулися до регулярних фізичних вправ.

Також дослідники перевірили національний індекс смертності за ті роки, коли учасники приєдналися до дослідження, і ​​порівняли ризики передчасної смерті для різних груп.

Як виявилося, ті люди, які протягом життя були малорухливими, померли, серед іншого, від серцевих захворювань.

Але учасники дослідження, які завжди були фізично активними і регулярно займалися спортом кілька годин на тиждень, мали приблизно на 30-35 відсотків менше шансів передчасної смерті, і приблизно на 40 відсотків менше шансів померти саме від серцевого нападу.

Більше того, люди, які перестали займатися фізичними вправами протягом десяти чи двадцяти років, але з часом знову повернулися до тренувань у свої 40–50 років, займаючись спортом кілька годин на тиждень, так само мали захист від передчасної смерті, як і люди, що регулярно займалися спортом протягом усього життя.

З іншого боку, люди, які були фізично активними в молодості, але малорухливими в середньому віці, згідно з висновками вчених, втратили переваги для довголіття.

Однак дослідження є фактично спостереженням і може сказати, що фізичні вправи в середньому віці асоціюються з довшою тривалістю життя. Ймовірно, важливу роль грають й інші фактори, включаючи харчування, загальний стан здоров'я та гени.

«Тим не менш, якщо ви зараз фізично активні, продовжуйте бути активними, незалежно від вашого віку. І якщо ви останнім часом не були активними, ніколи не пізно займатися спортом і скористатися перевагами довголіття»,- каже Педро Сен-Моріс з Національного інституту онкології в США, який проводив дослідження.

Читайте також: CNN розповідає, як покращити емоційне здоров'я

Можливо, «вічна молодість» виглядає недосяжною, але останні дослідження вказують на те, що правильне харчування, фізичні вправи та розумова активність дійсно можуть уповільнити старіння та запобігти розвитку вікових захворювань. Не потрібно вдаватися до сумнівних методик, які не мають наукового підтвердження, пише The Washington Post.