UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Economist: Росії стає все важче вдавати, що в неї все під контролем

Видання пояснює, чому в разі успіху українського контрнаступу росіян чекають ще більш жорсткі репресії.

Через кілька годин після прориву Каховської дамби колаборант Володимир Сальдо, який керує окупованою російською армією частиною постраждалої Херсонщини, випустив відео. Стоячи біля вікна адміністративної будівлі у військовій формі і касці, він намагався створити атмосферу нормальності.

«Нова Каховка та інші населені пункти нижче за течією живуть як зазвичай. Проїжджаючи повз, я бачив, як люди спокійно ходять вулицями. Заправки та магазини працюють», - запевняв він, хоча позаду нього через вікно було видно, як паводкові води піднімалися на вже затопленій міській площі.

Навіть по той бік кордону, в самій Росії, через 15 місяців після початку війни Владіміра Путіна проти України стає дедалі важче вдавати, що все нормально, - пише The Economist.

Суміш жорстоких репресій і невблаганної пропаганди тримає громадськість здебільшого під контролем. Але в останні тижні війна почала просочуватися в повсякденне життя.

«У дорогому районі на південному заході Москви військові вантажівки з ревом проносяться повз автомобілі Tesla. Вербувальники біля супермаркетів намагаються агітувати перехожих до армії. На швидких побаченнях молоді жінки скаржаться на те, що їм важко підтримувати постійні стосунки, бо їхніх хлопців призвали в армію», - пише The Economist.

Читайте також: Чверть українців вважає, що Україні необхідно більше року для перемоги у війні — опитування

30 травня зграя безпілотників атакувала Москву. Жоден з них не влучив у ціль: всі вони були або збиті, або виведені з ладу через глушіння. Деякі з них впали неподалік від елітного передмістя Barvikha Luxury Village. Були обстріляні села поблизу кордону з Україною в Бєлгородській області. Деякі з них опинилися під контролем проукраїнських підрозділів, які здійснювали вилазки через кордон. Ці вторгнення не зустріли значного опору на початковому етапі: багато військ, які раніше охороняли кордон, були передислоковані на окуповані Росією частини України.

Підлеглі розходяться у поглядах

Серед російської еліти також зростають ознаки хаосу. Євгеній Прігожин, який контролює найманців «Вагнера», вже кілька місяців критикує міністра оборони Сєргєя Шойгу і начальника Генерального штабу Валєрія Герасімова, називаючи їх некомпетентними волоцюгами. І його критика стає дедалі гучнішою. Нещодавно він заявив, що російські солдати встановили міни за позиціями «Вагнера». Найманці також оприлюднили відео, на якому побитий російський офіцер зізнається, що він у нетверезому стані стріляв по автомобілю «Вагнера».

Вторгнення в Бєлгородську область особливо розлютило Прігожина.

«Чому десятки тисяч людей, наших російських хлопців, гинуть, просуваючись на Захід? Для того, щоб ми почали віддавати, крок за кроком, шматки Бєлгородської губернії, нашої рідної російської землі? Чому всі мовчать про загибель цих мирних жителів? Де пояснення російському народу, що ми віддаємо свої території і мирних жителів на поталу?», - кричав він.

Путін має звичку провокувати конфлікти серед своїх підлеглих, щоб зміцнити свою роль незамінного арбітра. Прігожин також грає роль корисного стимулу для російської армії і докору для багатих росіян, яким війна не до вподоби. Але ці конфлікти, як правило, не виходять на публіку. Дехто припускає, що Пригожин може нападати на вищий командний склад в очікуванні територіальних втрат в Україні. Критикуючи генералів, він може допомогти відвести звинувачення від самого Путіна. З іншого боку, суперечки можуть бути відображенням боротьби між впливовими угрупованнями, які відчувають слабкість з боку арбітра.

Читайте також: Реакція Прігожина та губернатора Бєлгородської області на пропозицію Російського добровольчого корпусу щодо передачі військовополонених армії РФ

Останнім часом Путін тримається в тіні, ймовірно, щоб уникнути будь-яких асоціацій з військовими невдачами. Відвідування дитячої клініки та зустрічі з регіональними чиновниками були його єдиними нещодавніми публічними виступами.

«Його очевидний брак інтересу до війни і галасливі чвари у вищих ешелонах влади, якими б не були їхні причини, ймовірно, мають деморалізуючий вплив як на російських солдатів, так і на цивільне населення», - пише видання.

Російські пропагандисти намагаються заспокоїти громадськість, наполягаючи на тому, що Росія зірвала український контрнаступ ще до його початку. Але їхні кадри зі знищеними українськими танками були висміяні Прігожиним та військовими блогерами. Великі територіальні втрати, ймовірно, призведуть до подальшого зростання напруженості в російських елітах. Ослаблений Путін, у свою чергу, ймовірно, вдасться до ще більших репресій, щоб компенсувати втрати на фронті. Прігожин закликає до запровадження воєнного стану, загальної мобілізації і відновлення смертної кари.

Читайте також: WP: Україні буде важче провести контрнаступ, ніж операції в Харківській і Херсонській областях торік

Що буде далі, залежатиме не лише від успіху контрнаступу, але й від поступливості еліти і настроїв широкої громадськості. Досі Путін не мав особливих проблем з придушенням інакомислення. Але численні військові невдачі і публічні розбіжності між його власними поплічниками ускладнюють цю роботу.

«Ми вступаємо в незвідані води. І не лише Україна потребує звільнення, а й Росія теж», - сказав The Economist неназваний американський чиновник.