Терористичні атаки 11 вересня 2001 року почали активно змінювати повітряні перевезення. У наступні роки кожна нова кризова подія викривала непередбачувану слабкість людства, а життя вимагало нових правил. Спочатку після терористичних атак на авіарейсах було більше охорони, крім того, зросла кількість заборон. Авіаперевезення так і не повернулися до свого «колишнього режиму», пише The Economist.
Сьогодні світ все більш непередбачуваний, а однією з причин цього стала саме пандемія коронавірусу. Майже два роки люди жили у «новому режимі»: носіння масок, тестування на ковід, карантинні обмеження, заборони на поїздки, довідки про щеплення.
У міру того, як спалахи випадків хвороби і поширення нових варіантів вірусу підуть на спад, можна очікувати, що пандемічний режим життя зникне. Жорсткі карантинні обмеження – це ціна життя з хворобою, яка ще не ввійшла в ендемічний стан.
Однак COVID-19 може бути не єдиним таким вірусом. Незважаючи на те, що між руйнівним впливом іспанського грипу та пандемією коронавірусу пройшло століття, наступний патоген, який «захопить» планету, може вдарити набагато раніше.
Патогени «процвітають» в епоху глобалізації, транскордонних подорожей і переповнених міст. Заселення людьми все більшої кількості територій та витіснення тварин із їхнього середовища існування може призвести до появи нових невідомих та небезпечних хвороб.
Зоонозні хвороби, які переходять від тварин до людей, як правило, з’являються кожні кілька років, але раніше вони не охоплювали велику кількість людей.
Однак, вже протягом наступного десятиліття можна очікувати, що кожен спалах нової невідомої хвороби буде викликати «глобальні приступи обережності».
COVID також допоміг створити сьогоднішній непередбачуваний світ опосередковано, прискоривши зміни, які зароджувалися раніше. Пандемія показала, як технологічні зрушення можуть раптово зруйнувати цілі галузі економіки. Онлайн-покупки, дистанційна робота та бум Zoom-конференцій колись виглядали, як віддалене майбутнє. Однак під час поширення коронавірусу ці тенденції швидко стали нормою.
Великі технологічні зрушення не є чимось новим. Але замість того, щоб поширюватися у світі протягом століть чи десятиліть, як це було з друкарським верстатом і телеграфом, новітні технології всього за кілька років стали звичним явищем.
Ще 15 років тому сучасних смартфонів не існувало. Сьогодні ж більше половини людей на планеті користуються ними. Будь-який керівник компанії, який вважає, що його галузь захищена від такого різкого динамізму, помиляється.
Пандемія, ймовірно, також завершила еру низької глобальної інфляції, яка почалася в 1990-х роках і була «зафіксована» економічною слабкістю після фінансової кризи 2007-2009 років. Не зумівши досягнути швидкого «одужання» після тодішньої кризи, уряди країн зараз витратили майже 11 трлн доларів, намагаючись переконатися, що шкода, заподіяна пандемією коронавірусу, була короткочасною.
Вони досягли відносного успіху, але фіскальні стимули та заблоковані ланцюги поставок підвищили світову інфляцію. Очевидна потужність дефіцитних витрат змінить спосіб боротьби з економічною рецесією.
Оскільки підвищуються процентні ставки для боротьби з інфляцією, центральні банки можуть вступити в конфлікт із урядами-боржниками. На тлі сплеску інновацій навколо криптовалюти, цифрових валют центральних банків та фінансових технологій може з’явитися багато непередбачуваних наслідків. Повернення до комфортної «макроекономічної ортодоксії 1990-х років» виглядає малоймовірним.
Пандемія також загострила відносини між двома впливовими державами. Америка звинувачує Комуністичну партію Китаю в тому, що вона не змогла стримати поширення вірусу, який з’явився в Ухані наприкінці 2019 року.
Частина людей вірить, що коронавірус «прийшов» із китайської лабораторії – ідея, яку Китай фактично «дозволив» поширювати через опір відкритому розслідуванню походження вірусу. Зі свого боку, Китай, де зафіксовано менше 6 тисяч смертей від ковіду, більше не намагається приховувати свою зневагу до Америки з її величезною кількістю летальних випадків.
У середині грудня офіційно зареєстрована кількість смертей від коронавірусу в США перевищила 800 тисяч.
Презирство, яке Китай і Америка відчувають один до одного, посилює напругу щодо Тайваню, Південно-Китайського моря, порушення прав людини в Сіньцзяні та контролю над стратегічними технологіями.
Що стосується проблеми клімату, то пандемія яскраво показала взаємозалежність людства. Незважаючи на всі зусилля щодо стримування поширення хвороби, вірусні частинки перетинають кордони майже так само легко, як молекули метану та вуглекислого газу.
Вчені з усього світу показали, як вакцини та ліки можуть врятувати сотні мільйонів життів. Однак недовіра до щеплень та нездатність рівномірно поділити дози вакцин дестабілізували «сценарій» виходу з пандемії.
Так само, у світі, який бореться з глобальним потеплінням, країни, які мають достатньо засобів для його стримування, не виправдали очікувань. Навіть за найоптимістичніших сценаріїв накопичення в атмосфері парникових газів, які довго зберігаються, означає, що екстремальна погода, що спостерігалася в 2021 році, найближчим часом стане нормою.
Бажання повернутися до більш стабільного, передбачуваного світу може допомогти пояснити відродження популярності 1990-х років. Легко можна зрозуміти привабливість повернення в десятиліття, коли конкуренція наддержав припинилася, ліберальна демократія тріумфувала, робота закінчувалася після того, як люди виходили з офісів, а Інтернет ще не порушував «затишну економіку» і не розпалював «машину дезінформації», яка витіснила публічний дискурс.
Однак, варто згадати і переваги, які дає сьогоднішня «передбачувана непередбачуваність». Багатьом людям подобається працювати дистанційно. А онлайн-шопінг може бути дешевшим та доступнішим. Крім того, швидке поширення технологій може призвести до прогресу в медицині та пом’якшення наслідків глобального потепління.
Але, незважаючи на це, існує тривожне припущення, що як тільки система перетне певну межу, кожен новий крок ризикує зрушити її далі від «старої рівноваги». Багато правил і установок, які принесли стабільність у «старому світі», ймовірно, не підходять для нової епохи. Пандемія схожа на «портал». Як тільки пройти межу, назад дороги не буде, резюмує видання.
Американські спецслужби прогнозують тривожне та похмуре майбутнє для світу. Розвідка США прогнозує «більш суперечливий світ», який зіштовхнеться із проблемою зміни клімату, старінням населення, новими хворобами, фінансовими кризами та появою технологій, які будуть розділяти людство, а не об'єднувати - все це призведе до напруги у суспільстві і може принести катастрофічні наслідки, вважають спецслужби США.