Науковці, які досліджують кліматичні зміни, дедалі більше стурбовані тим, що глобальне потепління спричинить масштабний перелом у природних системах Землі, а це призведе до широкомасштабної і, можливо, безповоротної катастрофи, якщо не вжити термінових заходів, пише The Guardian.
Вплив, швидше за все, буде набагато сильнішим, ніж усвідомлює більшість людей, йдеться в проекті звіту провідних світових кліматологів. Наслідки фундаментально змінять життя у найближчі десятиліття, навіть якщо викиди парникових газів з часом вийде взяти під контроль.
Міжурядова комісія з питань зміни клімату готує доповідь, яка буде опублікована поетапно цього літа та наступного року. Більшу частину звіту світові лідери, які зберуться на кліматичній конференції Cop26 не зможуть побачити, оскільки вона ще не буде опублікована.
Частина проекту звіту вже потрапила у ЗМІ. Проект попереджає про низку порогових моментів, після яких відновлення від наслідків кліматичної кризи ризикує стати неможливим.
«Життя на Землі може відновитись після різкої зміни клімату. Можуть утворитися нові біологічні види та екосистеми, але людство ризикує загинути», - попереджають вчені.
Переломний момент настане, коли глобальна температура досягне конкретного рівня, внаслідок чого один кризовий удар швидко приведе до серії інших критичних подій із величезними наслідками. Оскільки підвищення температури призводить до танення льодовиків, ґрунт, який почне «розморожуватися», буде виділяти метан - потужний парниковий газ, який, у свою чергу, викликає ще більше нагрівання.
Інші точки неповернення включають танення полярних крижаних покривів, яке, ймовірно, вже не вийде компенсувати, навіть якщо викиди вуглецю різко зменшаться. Крім того, цей процес катастрофічно підніме рівень моря, а також підвищить можливість того, що дощовий ліс Амазонки раптово перетвориться на савану.
«Вчені визначили кілька потенційних регіональних та глобальних переломних моментів у кліматичній кризі, після перетину яких наслідки стають незворотними, а руйнування буде прискорюватися. Вони можуть активізувати величезні соціальні та економічні тенденції, такі як переміщення населення та конфлікти, і тому представляють найбільші потенційні ризики. Ці наслідки часто залишаються поза оцінками, оскільки їх важко визначити кількісно», - сказав директор з питань політики та комунікацій Науково-дослідного інституту з питань зміни клімату та навколишнього середовища в Лондонській школі економіки Боб Уорд.
Попередню роботу Міжурядової комісії з питань зміни клімату критикували за те, що вона не врахувала критичні моменти. Новий звіт буде містити найсуворіші попередження щодо цього питання.
«Ніщо у звіті не повинно бути сюрпризом, оскільки вся інформація надходить із наукової літератури. Але узагальнене суворе повідомлення полягає в тому, що дедалі сильніша спека, пожежі, повені та посухи насуваються на планету із серйозними наслідками для багатьох країн. На додаток до цього є деякі незворотні зміни, які часто називають точками неповернення. Це стосується, для прикладу, того, що високі температури та посуха фактично зруйнують частини тропічних лісів Амазонки. Ці точки можуть спровокувати ефект доміно», - каже Саймон Льюїс з Університетського коледжу Лондона.
«Вчені не знають все про точні терміни переломних пунктів та зв'язки між ними, тому в минулих оцінках комісії ці загрози були недостатньо глибоко проаналізовані. Цього разу риторика Міжурядової комісії з питань зміни клімату більш чітка, оскільки люди повинні знати, що буде, якщо суспільство не почне діяти вже зараз», - додає науковець.
Професор з Оксфордського університету Майлс Аллен відмовився коментувати проект звіту, але наголосив, що уникнути серйозних наслідків все-таки можливо.
«Важливо, щоб люди не отримували повідомлення «ми все одно приречені, то навіщо ж турбуватися». Проблему можна вирішувати. Ми могли б зупинити глобальне потепління, якби дійсно цього захотіли. Ми також знаємо як це зробити. Треба просто починати діяти», - сказав він.
За повідомленнями ЗМІ, проект звіту детально викладає щонайменше 12 потенційних критичних моментів.
«Найгірше ще попереду і це вплине на життя наших дітей та онуків набагато більше, ніж на нас зараз», - йдеться у звіті.
Звіт може зазнати незначних змін у найближчі місяці. Десять років тому вчені вважали, що обмеження глобального потепління до 2 градусів вище доіндустріального рівня буде достатнім для захисту майбутнього, але зараз прогнози змінюються.
Ця мета закріплена Паризькою угодою 2015 року, прийнятою майже 200 країнами, які пообіцяли колективно обмежувати рівень потепління.
Раніше прогнози передбачали, що зміна клімату не буде відчуватися щонайменше до 2100 року. Але в проекті звіту сказано, що нагрівання навіть на 1,5 ° С може призвести до «серйозних, багатовікових, а в деяких випадках і незворотних наслідків».
Сильні шторми та повені унаслідок загострення кліматичної кризи активізували переселення людей. Зокрема, зміна клімату підвищила внутрішню міграцію населення країн до рекордних показників у всьому світі. Останнім часом люди частіше покидають свої домівки через кліматичну кризу, ніж через ескалацію військових конфліктів.
Проблема зміни клімату стає дедалі серйознішою. Серія сильної посухи у Європі з 2014 року є найкритичнішою за понад дві тисячі років.
Дослідження проаналізувало кільця дерев починаючи з часів Римської імперії. Вчені заявили, що глобальне потепління є найбільш вірогідною причиною недавнього зростання екстремальної спеки.