Російська Федерація не може претендувати на державний імунітет, щоб уникнути виконання арбітражного рішення щодо експропріації державою активів нафтової групи ЮКОС після того, як її вже колишній власник Міхаіл Ходорковскій опинився у в'язниці. Відповідне рішення Високий суд Лондона ухвалив 1 листопада.
Відмова усуває одну з перешкод для трьох колишніх акціонерів ЮКОСа (Hulley Enterprises, Yukos Universal і Veteran Petroleum) у їхній боротьбі за виконання рішення арбітражного суду у Гаазі від 2014 року (виплата 50 млрд доларів компенсації), повідомляє Reuters, зазначивши, що на позивачів чекає ще кілька років судових баталій, перш ніж будуть виплачені якісь кошти.
З часу ухвалення арбітражного рішення сума до виконання зросла до майже 60 мільярдів доларів. Росія веде судові справи з цього питання у Великій Британії, Нідерландах та США.
На лондонських слуханнях у жовтні Росія стверджувала, що не погоджувалася підкорятися юрисдикції арбітражу, і заявила, що нідерландськими суди не ухвалили остаточного рішення з цього питання.
Але суддя Сара Кокерілл постановила, що питання, яке розглядається нідерландськими судами, не стосується юрисдикції, і сказала, що твердження Росії про імунітет має бути відхилене. Суддя відмовила надати Росії дозвіл на апеляцію, хоча Росія може звернутися безпосередньо до Апеляційного суду.
Якими є користь та шкода для інтересів України та українських інвесторів від справи ЮКОСу, розповідають юристи ЮФ «Астерс» Маркіян Ключковський та Михайло Солдатенко у статті «Росія знов програла мільярди в міжнародному арбітражі. Чи можливо їх стягнути?» на ZN.UA.