UA / RU
Підтримати ZN.ua

США закликають Китай припинити порушувати права етнічних казахів та уйгурів

У Сіньцзяні китайська влада систематично порушує мусульман

Помічник державного секретаря США Марі Ройс в Казахстані зустрілася з етнічними казахами та уйгурами, яких утримували в таборах так званого "перевиховання" в Сіньцзян-уйгурському регіоні Китаю, повідомила пресслужба посольства США в Казахстані.

"Ми підтримуємо вас і закликаємо уряд Китаю негайно припинити порушення прав людини та визнати права мусульманського й тюркського народу Синьцзяна сповідувати свою релігію та поважати свою культуру. Для мене було великою честю сьогодні почути ваші історії. Я заберу їх з собою і буду ділитися ними, щоб ще більше людей зрозуміли правду про те, що відбувається в Сіньцзяні", - сказала Ройс.

У Сіньцзяні китайська влада систематично порушує права уйгурів, етнічних казахів і представників інших меншин. Документально підтверджені порушення прав людини включають примусові методи контролю населення, примусову працю, довільне затримання в таборах для інтернованих, масове спостереження, розлучення сімей і придушення культурного й релігійного самовираження. США закликають Комуністичну партію Китаю негайно покласти край цій жахливій практиці.

Читайте також: Китайський уряд використовує тюремні табори для "промивання мізків" уйгурів

У жовтні минулого року США були в числі 23 країн ООН, які розкритикували КНР за переслідування уйгурів та інших мусульман. Перед цим правозахисна організація Human Right Watch закликала ООН чинити тиск на Китай у зв'язку з масовими затриманнями уйгурів у китайській провінції Сіньцзян та іншими серйозними порушеннями прав людини.

У концентраційних таборах у Сіньцзяні тримають понад 1 млн уйгурів, казахів, узбеків, киргизів. Їм забороняють здійснювати релігійні обряди, говорити на рідних мовах і змушують славити Комуністичну партію Китаю. У Пекіні заперечують переслідування громадян за релігійним і етнічним принципом. І називають табору в Сіньзцяні "таборами перевиховання", в яких люди нібито знаходяться добровільно.

11 жовтня 2018 року в Китаї опублікували документ про боротьбу з екстремізмом у східному регіоні Сіньцзян (Східний Туркестан), в якому підтвердили існування таборів перевиховання уйгурів – корінного мусульманського народу цієї частини Піднебесної, тим самим узаконивши переслідування мільйона мусульман.

У 2017-2019 роках мінімум 80 тисяч уйгурів вивезли з Синьцзяна для роботи на фабриках в дев'яти інших регіонах, де обмежують їх свободу пересування, селять в окремих гуртожитках, змушують ходити на заняття з ідеологічної підготовки і забороняють вчиняти практикувати свої релігійні обряди.

Влада Китаю експлуатувала уйгурів на 27 китайських фабриках, які пов'язані з 83 всесвітньо відомими брендами, серед яких Apple, Google, Microsoft, Adidas, Nike, H&M, Uniqlo, Zara, Mercedes-Benz і Volkswagen.