UA / RU
Підтримати ZN.ua

США ввели санкції проти компаній «кухаря Путіна» і власника «фабрики тролів» Пригожина

Суданська компанія бізнесмена була прикриттям для фінансування найманців ПВК «Вагнер».

Міністерство фінансів США запровадило санкції проти п'яти компаній, пов'язаних із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Він близький до президента РФ Володимира Путіна і є власником найбільшої російської «фабрики тролів» - «Агентства інтернет-досліджень».

Активи компаній у США буде заморожено, а американським компаніям і громадянам буде заборонено вести з ними бізнес, йдеться у повідомленні міністерства.

Під санкціями опинились: зареєстрована в Санкт-Петербурзі «М Инвест» і пов'язана з нею Meroe Gold (зареєстрована в Судані); а також гонконгські Zhe Jiang Jiayi Small Commodities Trade Company, Shine Dragon Group і Shen Yang Jing Cheng Machinery Imp&Exp із філіями в Таїланді та Китаї.

Гендиректором «М Инвест» є Андрій Мандель, регіональні представництва «М Инвест» і Meroe Gold в Судані очолює колишній співробітник «Агентства інтернет-досліджень» Михайло Потєпкін. Гонконзькими компаніями керує Ігор Лавренков.

Агентство Пригожина є частиною пропагандистської машини Кремля і займається поширенням в мережі дезінформації і фейків. «Фабрика тролів» фігурувала, зокрема, у розслідуванні про втручання РФ в американські президентські вибори 2016 року і проміжні вибори 2018-го.

Нещодавно президент США Дональд Трамп в інтерв'ю The Washington Post розповів, як віддав наказ про кібератаку на агентство, завдяки чому вдалося залишити будівлю без інтернету і тимчасово заблокувати поширення дезінформації.

У заяві Мінфіну йдеться, що компанії Пригожина в Судані, Таїланді і Гонконгу допомагали йому ухилятися від американських санкцій. Через гонконгські та китайські компанії в інтересах Пригожина проведено понад 100 угод на загальну суму понад $ 7,5 мільйона.

Крім того, діяльність його компаній у Судані (Meroe Gold, яка фігурує у списку, займається видобутком дорогоцінних металів) вказує на те, що в цій країні у «кухаря Путіна» був не лише приватний інтерес. Вони допомагали Росії підтримувати режим поваленого рік тому диктатора Омара аль-Башира і перешкоджали демократичним перетворенням в країні.

За даними відомства, за час свого 30-річного правління аль-Башир істотно розширив співпрацю з Росією, отримуючи військову допомогу в обмін на доступ донора до видобутку нафти, газу та золота. Аналогічним шляхом зараз йде і Венесуела, де намагається зберегти свій режим диктатор Ніколас Мадуро.

Так, пригожинська «М Инвест» є прикриттям для фінансування приватної військової кампанії «Вагнер». Найманці ПВК беруть участь у всіх військових кампаніях РФ - від Донбасу і Сирії до Лівії і Судану. Кілька років тому в мережі було опубліковано відео, на якому «вагнерівці» тренують суданських військових.

Завдяки тому, що найманці не є кадровими військовими, Кремль отримує можливість заявляти про непричетність Росії до військових дій в інших державах.

«М Инвест» також мала курирувати кампанію з дезінформації у соціальних мережах, спрямовану на дискредитацію прихильників реформ в Судані.

Фінансувалася компанія за рахунок угод фірм Пригожина в Китаї та Гонконгу (ті самі 7,5 мільйона доларів). Частина коштів йшла на обслуговування літаків бізнесмена.

Читайте також: Путін назвав "фабрику тролів" особистою справою Пригожина

Нагадаємо, 17 березня Міністерство юстиції США припинило дворічне судове переслідування компанії Пригожина за обвинуваченням в організації в соціальних мережах кампанії втручання в президентські вибори 2016 року.

Справу закрили за кілька тижнів до того, як розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера про втручання Росії в американські вибори передали до суду.