UA / RU
Підтримати ZN.ua

США виходять з Договору про дружбу з Іраном

На думку Помпео, рішення суду ООН щодо американських санкцій, яке задовільнило не всі вимоги Ірану стало "поразкою для Тегерана".

Сполучені Штати Америки виходять з Договору про дружбу з Іраном, який був підписаний в 1995 році. Таке рішення США прийняли після постанови суду ООН про скасування деяких санкцій проти Ірану. Про це заявив державний секретар США Майк Помпео під час прес-конференції у середу, 3 жовтня.

"У світлі того, як Іран зловживав Міжнародним судом ООН і використовував це, як форму для нападу на Сполучені Штати, я оголошують сьогодні про те, що США припиняють дію Договору про дружбу з Іраном", - заявив Помпео.

Разом з тим, Помпео висловив жаль через те, що Міжнародний суд ООН не визнав той факт, що не мав повноважень розглядати позов Ірану щодо американських санкцій. На думку Помпео, винесене нещодавно рішення суду, яке не задовольнило більшість вимог іранської сторони, стало "поразкою для Тегерана".

Договір про дружбу, економічні відносини та консульські права США підписали з Іраном в 1955 році. Документ закріпив правовий принцип найбільшого сприяння щодо фізичних і юридичних осіб обох держав-підписантів. При цьому договір був спрямований на зміцнення торговельних зв'язків між Іраном та США. В Ірані вважають, що відновлені США санкції порушують цей правовий принцип.

Читайте також: Трамп назвав Іран головними спонсором світового тероризму

Нагадаємо, суд вищої інстанції Організації Об'єднаних Націй наказав США зняти санкції щодо Ірану, які впливають на імпорт гуманітарних товарів, продуктів і послуг, пов'язані з безпекою цивільної авіації. Президент США Дональд Трамп перейшов до відновлення жорстких санкцій США в травні після виходу з ядерної угоди з світовими державами. Іран оскаржував санкції у позові, поданому в липні в Міжнародний суд.

Оновлені санкції США проти Ірану почнуть діяти в листопаді 2018 року. При цьому Трамп заявив про те, що після набрання чинності листопадових санкцій, США введуть такі заходи обмеження, яких раніше ніколи не було. Раніше президент США назвав режим у Тегерані головним спонсором світового тероризму.

Як зазначає оглядач Віталій Федянін у своїй статті "Іранський прецедент Трампа", санкції США боляче вдарили по іранській економіці ще до офіційного введення їх в дію.