UA / RU
Підтримати ZN.ua

США та Велика Британія закликали країни ЄС знижувати залежність від російського газу: у РФ уже відреагували

У РФ звинуватили США у захопленні ринків Європи.

Президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон під час телефонних переговорів обговорили енергобезпеку Європи.

Лідери країн дійшли єдиної думки, що європейські країни мають знижувати залежність від російського газу, оскільки відмова від нього "найсильніші вдарить у серце стратегічних інтересів Росії", йдеться у повідомленні уряду Британії.

"Лідери погодилися, що західні союзники повинні зберігати єдність перед загрозами з боку Росії, включаючи введення значного пакету санкцій у разі ескалації російської агресії. Вони також підтвердили необхідність того, щоб європейські країни зменшили свою залежність від російського газу, і цей крок більший, ніж будь-який інший, завдасть удару по стратегічним інтересам Росії", - йдеться у повідомленні.

У заяві Білого дому ця тема не згадується.

За підсумками цих переговорів, представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що США намагаються зайняти місце Росії на європейському газовому ринку.

Читайте також: Україна та Німеччина має різні підходи до "Північного потоку-2" – Зеленський

В інтерв'ю італійському телеканалу Rete4 заявила, що постачання російського газу до Італії "гарантовані... історією" відносин двох країн і найбільш вигідні.

"Це викликає роздратування у США, тому що це величезний ринок, який вони хочуть захопити. І тому вони вигадують ситуацію навколо України, зокрема, щоб перешкодити "Північному потоку-2", щоб змусити Німеччину відмовитись від проекту, загрожують санкціями, щоб зайняти цей ринок і почати постачати свої ресурси", - цитують представника МЗС РФ росЗМІ.

Ключовою темою переговорів Байдена та Джонсона стала ескалація навколо України. Вони зазначили, що "вікно" для дипломатичного врегулювання конфлікту, як і раніше, залишається.

Нагадаємо, у 2021 році Газпром штучно створив газову кризу в Європі .

Росія продовжує зменшувати обсяги транзиту газу до Європи з літа 2021 року. Підземні сховища газу в Європі виявилися рекордно спустошені. Проте Газпром продовжував зменшувати постачання газу. Навіть під час історичного рекорду ціни на газ, коли вартість блакитного палива досягла 2000 доларів, російський монополіст "Газпром" не лише не збільшив постачання до Європи, а й продовжував їх знижувати.

Ще в січні 2022 року транзит через українську ГТС становив 109 млн. м3 на добу. При цьому на той момент це був найнижчий рівень транзиту за два роки.

А вже цього місяця, за обов'язкової мінімальної "броні" для "Газпрому" - 110 млн куб. м на добу через ГТС України, номінації на 9 лютого становили 78,9 млн. куб. м.

Читайте також: РФ не забронювала вільні потужності ГТС України на січень попри нестачу газу в Європі - Макогон

Крім того, Газпром повністю відмовився від прокачування газу до Європи через Польщу. У розпал кризи, - з кінця грудня 2021 року, "Газпром" остаточно перестав задіяти потужності газопроводу "Ямал-Європа" . Хоча Росія практично   припинила прокачування газу цим газопроводом ще восени   2021 року.

Тим часом,   Європа вчиться жити без російського газу: постачання зрідженого газу зі США перевищили Газпром у рази. За даними операторів, потоки на терміналах зрідженого природного газу у північно-західній Європі знаходяться на максимальному рівні з грудня 2019 року.

Більшість цього газу прийшла зі США.

Також Японія готова імпортувати свій газ до Європи у разі введення санкцій проти Росії. У зв'язку із ситуацією в енергетичному секторі Європи японський уряд проведе переговори з енергетичними компаніями, щоб визначити обсяги імпорту газу в ЄС.

Крім того, Держдеп США активно веде переговори з експортерами газу щодо постачання в Європу палива замість російського.