UA / RU
Підтримати ZN.ua

США провели перші переговори з «Талібаном» після захоплення влади в Афганістані

Сторони обговорили питання стримування екстремістських угрупувань та гуманітарної допомоги.

Офіційні представники США зустрілися для перемовин із представниками радикального руху «Талібан» , яке захопило владу в Афганістані. Це їх перші особисті перемовини після того, як у серпні Вашингтон вивів свої війська з країни, інформує BBC.

Сторони продовжили вести переговори в неділю, 10 жовтня. Вони відбуваються у Катарі. Головні теми розмови – стримування екстремістських груп, евакуація громадян США та гуманітарна допомога.

Американські офіційні особи зазначили, що переговори не означають визнання легітимності уряду бойовиків.

Виступаючи після початку переговорів із США,  так званий «міністр закордонних справ»  Афганістану Амір Хан Муттакі заявив, що обидві сторони погодилися дотримуватися умов Дохійської угоди, підписаної у 2020 році. Угода передбачає широкі зобов’язання «Талібану»  із протидії терористичним угрупуванням. Зокрема, мова йшла про «Аль-Каїду».

Варто наголосити, що у суботу, 9 жовтня, лідери бойовиків заявили, що не співпрацюватимуть зі Штатами для стримування екстремістських угруповань

Муттакі сказав, що офіційні особи США також повідомили талібам, що допоможуть в доставці вакцин від Covid-19 і гуманітарної допомоги.

«Міністр» сказав журналістам, що «Талібан» хоче покращити відносини з міжнародним співтовариством, але також попередив, що ніхто не повинен втручатися у внутрішню політику будь-якої країни.

США поки не прокоментували  деталів переговорів з талібами, але  офіційний представник Держдепартаменту раніше заявив, що представники США будуть використовувати зустріч, щоб тиснути талібів, аби вони  поважали права жінок, формували інклюзивний уряд і дозволили гуманітарним агентствам працювати.

У п’ятницю, 8 жовтня, у  великому місті Кундуз, що на півночі Афганістану, терорист-смертник підірвав бомбу у шиїтській мечеті Сеїд-Абад. Під час вибуху там була велика кількість людей - якраз тривала п'ятнична молитва, тому є десятки померлих та постраждалих. 

Читайте також: Вихід США з Афганістану знизив напругу на Близькому Сході— The National Interest

Афганістан стоїть на порозі гуманітарної катастрофи. За різними оцінками, від 11 до 14 млн афганців найближчої  зими голодуватимуть або недоїдатимуть. Ситуація може погіршитися, якщо «Талібан» не отримає достатнього обсягу гуманітарної допомоги. Але для «Талібану» ситуація  в гуманітарній сфері  — це ще й  зручний привід розширити канали комунікації з зовнішнім світом, який не поспішає офіційно визнавати нових правителів Афганістану. 

Про те, що відбувається в цій центральноазійській державі та як  планує їй допомогти міжнародна спільнота, читайте у  статті Олексія Коваля «Афганістану загрожують голод і холод. Що буде далі?».