Угода по "Північному потоку-2" між США і Німеччиною може поставити Європу в енергетичну залежність. А Байден уклав угоду з ФРН для того, щоб дати Берліну чергову геополітичну перемогу і заспокоїти Ангелу Меркель. Про це пише в своїй статті журналіст Newsweek Джош Хаммер.
«Північний потік - 2» був і залишається незамінним інструментом, за допомогою якого Путін і Росія можуть використовувати енергетичні та економічні важелі впливу на європейський континент, дозволяючи Кремлю як витісняти зростаючий експорт американського природного газу, так і використовувати енергетичну достатність як «дамоклів меч», ширяє над уразливими європейськими головами.
У середу, приблизно через тиждень після від'їзду канцлера Німеччини Ангели Меркель з Вашингтона, США і Німеччина виступили зі спільною заявою про завершення будівництва «Північного потоку 2». Сам Байден часто називав Путіна «шибеником з КДБ». Прес-секретар Білого дому Джен Псакі тільки в минулому місяці заявила, що адміністрація «як і раніше вважає, що «Північний потік - 2» - невигідна угода для Європи». Офіційний представник держдепартаменту Нед Прайс у вівторок - буквально за день до спільної заяви Байдена і Меркель - назвав трубопровід «кремлівським геополітичним проектом, який покликаний розширити вплив Росії на енергетичні ресурси Європи і обійти Україну».
Меркель, безсумнівно, задоволена таким результатом, і немає нікого щасливішого, ніж сам Путін. Але основні союзники Америки в Центральній і Східній Європі, такі як країни Вишеградської групи, що складаються з Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини, безсумнівно, незадоволені тим, що вони справедливо вважають руйнівним і приреченим на поразку поклоном Москві і Берліну.
Що ще більш важливо, угода завдасть шкоди американським експортерам природного газу, фактично позбавивши їх доступу до ключового європейського ринку. Вражає те, що Байден дав зелене світло газу Nord Stream 2 слідом за його сумним рішенням відкликати дозвіл на будівництво трубопроводу Keystone XL тут, у себе вдома.
Але найбільш очевидною причиною такого кроку Байдена є його бажання умилостивити Меркель і дати Німеччині велику і помітну геополітичну перемогу. Німеччина є наймогутнішою державою-членом Європейського Союзу і має величезний вплив на економічні та політичні справи континенту. Штаб квартира ЄС може перебувати в Брюсселі, але Берлін є перлиною проекту європейської інтеграції та незамінним оплотом після успішного виходу Великої Британії з ЄС проти відцентрової загрози посилення євроскептицизму. Якщо хочете - як це роблять сучасні ліві глобалісти і як це робить сучасна Демократична партія це в значній мірі частина цього глобального лівого руху - щоб зміцнити ЄС і зберегти його статус культової транснаціональної організації, тоді приєднання до "Північного потоку - 2» має великий сенс. Ліберальні режими, такі як Німеччина і Бельгія, перемагають, тоді як націоналістичні режими, такі як Польща і Угорщина, програють.
США, звичайно, теж програють. Як і удавана і лицемірна моральну перевага демократів в якості коригуючої противаги нібито проросійському миролюбству Трампа.
Як повідомлялося, США і Німеччина досягли домовленості щодо газопроводу «Північний потік-2». Сполучені Штати не зупинятимуть добудову російського проекту.
У той же час сторони домовилися про заходи, спрямовані на забезпечення енергетичної безпеки України. Зокрема щодо продовження контракту на транзит російського газу на 10 років. Нинішній контракт на транзит російського газу по території України діє до 2024 року.
Україна скептично ставиться до обіцянок продовження транзиту і продовжує наполягати на зупинці геополітичного проекту Кремля. Київ ініціює консультації з Єврокомісією і Німеччиною щодо «Північного потоку-2», це питання також буде обговорюватися на зустрічі Володимира Зеленського і Джо Байдена 30 серпня. Союзником України в боротьбі проти російського газопроводу може стати Польща.
Чи вдалося президенту України Володимиру Зеленському переконати німецьких чиновників змінити позицію по «Північному потоку-2», читайте в статті Володимира Кравченка «Меркель не обернулася назад« Північний потік»».
І як Україні розглядати заяву США та Німеччини про енергетичну безпеку на континенті? Читайте в статті Лани Зеркаль "Як Україні не втратити можливості виграти в протистоянні навколо «Північного потоку-2»"