UA / RU
Підтримати ZN.ua

Смерть президента Ірану: чи зміниться щось для України, з огляду на відносини Тегерана та Москви?

Для ведення інакшої політики в Ірані має змінитися режим.

В Ірані, який постачає Росії озброєння для війни в Україні, 28 червня відбудуться дострокові вибори президента, адже чинний – Ібрагім Раїсі – загинув у авіатрощі.  У статті «Чи припинить Іран постачати Росії «шахеди» після загибелі президента?» Володимир Кравченко розповів, чи зміниться щось після обрання нового президента у відносини між Іраном та РФ загалом і для України зокрема.

«Не варто очікувати змін і у відносинах Тегерана й Москви, для яких основними напрямами співробітництва є військове постачання та взаємодія з геополітичних і регіональних питань», – пише автор.

Зокрема, виконувач обов’язки президента Мохаммад Мохбер уже запевнив російського диктатора Владіміра Путіна, що планує й надалі розвивати відносини з РФ. Восени 2022 року Мохбер у складі іранської делегації, яка прилетіла тоді до Москви, щоб провести переговори про постачання до Росії іранських безпілотників.

Читайте також: Загибель Раїсі: Чи вплине обрання нового президента на політичні розклади як в Ірані, так і на Близькому Сході?

«Окрім військово-технічного співробітництва, для іранського керівництва важливою є політична підтримка Ірану Росією, оскільки так вони долають міжнародну ізоляцію Ісламської республіки», – зазначив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос у коментарі ZN.UA.

Попри це, пише Кравченко, активне військово-технічне співробітництво російсько-іранські відносини все одно важко назвати стратегічними й безпроблемними. РФ та Іран – це радше партнери, в яких збіглися тактичні інтереси.

«З огляду на специфіку відносин Тегерана й Москви також не слід очікувати значущої зміни політики теократичного Ірану стосовно Заходу й України: іранці й далі постачатимуть «шахеди» в обмін на гроші, технології та політичну підтримку Росії», – зазначає автор.

За словами Кравченка, навіть, якщо наступний президент Ірану виявиться представником поміркованих груп істеблішменту країни, він не зможе провадити радикально інший курс в умовах, коли всю політику визначає рахбар.

«Якщо в політиці Ірану й відбудуться якісь зміни, то лише в разі зміни режиму мулл», – підсумував Кравченко.

Читайте також: Хоча президент в Ірані й не головна політична фігура країни, але смерть Раїсі є стресовою для режиму – оглядач

Нагадаємо, гелікоптер із президентом Ірану зазнав аварії в гірській місцевості під час сильного туману на північному заході країни, недалеко від кордону з Азербайджаном. У понеділок вранці стало відомо, що всі люди, які перебували у вертольоті, загинули. Окрім президента, загинув глава МЗС Ірану Хосейн Амір Абдоллахіан.

Після авіакатастрофи верховний лідер Ірану Аятолла Алі Хаменеї оголосив, що перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер виконуватиме обов'язки президента країни. За конституцією у нього є максимум 50 днів, щоб провести президентські вибори в країні.