Постраждалий від отруєння нервовопаралітичною отрутою "Новачок" екс-співробітник російської військової розвідки Сергій Скрипаль надав британським спецслужбам інформацію про корупційні схеми 90-х, в яких брав участь колишній голова Федеральної служби безпеки (ФСБ), секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, близький до президента Росії Володимира Путіна, повідомляє The New York Times.
Таку інформацію минулого року шпигун-перебіжчик озвучив в інтерв'ю журналісту BBC Марку Урбану. Бесіди з ним Урбан включив до своєї книги "Досьє Скрипаля: життя і майже смерть російського шпигуна", яка вийде найближчими днями і на яку посилаються журналісти.
Так, екс-ГРУшник розповів про те, що вся інформація про корупцію російських владних еліт суворо засекречена. Офіцер Військово-морських сил РФ, який працював у розвідці разом із Сергієм Скрипалем, попався під час передачі інформації західним спецслужбам - Британія використала інформацію Скрипаля, щоб допомогти іспанській розвідці завербувати його.
За словами Скрипаля, у 2004 році інформатора було знайдено повішеним у військовому шпиталі, ймовірно, після допиту російськими розвідниками. За офіційною версією, причиною смерті офіцера стало самогубство, проте кілька його пальців були відрізані, що може свідчити про своєрідне "послання" ГРУ майбутнім інформаторам.
Спецслужби Великої Британії дійшли висновку про те, що на Сергія Скрипаля чекала та ж доля, уникнути її йому вдалося лише тому, що під час російських допитів він не згадав корупційні схеми, які ведуть безпосередньо до Миколи Патрушева (на той час голови ФСБ РФ).
В інтерв'ю Урбану Скрипаль повідомляв про побоювання щодо того, що той цитуватиме його в майбутній книзі: "Це через Путіна. Ви бачите, ми всі боїмося Путіна", - пояснив він. Раніше в ЗМІ озвучувалися версії існування так званого "списку смерті Кремля", куди увійшли зрадники російської розвідслужби. За даними журналістів, президент РФ Володимир Путін, який служив у КДБ особисто зацікавлений у їх знищенні.
У книзі Урбана не зазначається, чому саме Сергій Скрипаль став суб'єктом такої складної операції (з отруєнням "Новачком" - ред.). За однією з версій, ліквідувати повинні були колишнього заступника начальника управління нелегальної розвідки Служби зовнішньої розвідки РФ Олександра Потєєва, який видав американським спецслужбам дані десятьох російських розвідників-нелегалів, що працюють у США. Але встановити місцезнаходження Потєєва виявилося набагато складніше, ніж місцезнаходження Скрипаля, який мешкав у Солсбері.
Нагадаємо, 5 вересня британські правоохоронці оприлюднили дані двох підозрюваних в отруєнні Скрипалів нервовопаралітичною речовиною "Новачок". ЗМІ цього ж вечора знайшли нападників, заявивши про те, що паспорти "Петрова" і "Боширова" справжні та відрізняються лише останньою цифрою.
Видання The Insider і група розслідувачів Bellingcat з'ясували справжнє ім'я особи, яка вдавала із себе "Руслана Боширова". Нею виявився офіцер військової розвідки, Герой Росії Анатолій Чепіга. Окрім Британії "Петров" і "Боширов" відвідували Швейцарію, Нідерланди (де були затримані) й низку інших країн. Ці та інші відомості, оприлюднені розслідувачами, підтверджують роботу "Олександра Петрова" і "Руслана Боширова" на ГРУ Росії.
Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей наголосила на тому, що підозрювані є співробітниками російської розвідки, а замах на Скрипалів було схвалено вищим політичним керівництвом Росії.
5 березня в британському місті Солсбері із сильним отруєнням були шпиталізовані російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль і його донька Юлія. Отруєння Скрипалів набуло широкого розголосу, Росія традиційно відмовилася визнавати власну причетність до замаху, що призвело до масової висилки російських дипломатів з багатьох країн світу.
Детальніше про ситуацію довкола отруєння Сергія Скрипаля та висилку російських дипломатів після цього читайте в матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".