UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сирійську хімзброю вивезуть до Албанії. Росія готова допомогти грошима і військами

Раніше російська влада, як і влада Туреччини, Йорданії і Норвегії відмовилася ввозити сирійську хімічну зброю на свої території, однак Москва виділить гроші і війська для забезпечення процесу знищення.

Росія виділить близько двох мільйонів доларів на знищення сирійського хімічної зброї, а також, можливо, надасть транспорт для вивезення сирійських хімарсеналів за кордон.

Москва також направить до Сирії військовослужбовців військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту, які разом з військовими з інших країн будуть гарантувати безпеку процесу знищення. Окрім того, Росія може надати транспорт для вивезення сирійських арсеналів на зарубіжний полігон, пише "Радіо Свобода".

Раніше російська влада, як і влада Туреччини, Йорданії і Норвегії відмовилася ввозити сирійську хімічну зброю на свої території.

Другий етап операції зі знищення сирійської хімзброї пройде на території Албанії - у неї є досвід проведення подібних операцій. У 2007 році за сприяння ФРН, США та Швейцарії Тірана знищила близько 16 тонн іприту та інших отруйних речовин, накопичених ще за часів Енвера Ходжі.

Нагадаємо, 31 жовтня у Сирії ліквідовано всі задекларовані потужності для виробництва хімічної зброї та обладнання для змішування хімічних препаратів. Представники ОЗХЗ перевірили і переконалися у знищенні всього задекларованого обладнання для виробництва, змішування та наповнення носіїв хімічними речовинами на всіх 23 об'єктах. Приступили до знищення хімарсеналу у Сирії 6 жовтня. Місію було створено відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН, що стала результатом компромісу між США і Росією.

ТАКОЖ: Нахімічили... або Як Україна ліквідуватиме хімічну зброю у Сирії

Раніше повідомлялося, що Росія відмовилася знищувати сирійську хімзброю на своїй території. На думку експертів, інші держави регіону навряд чи зможуть допомогти. Ізраїль не є членом ОЗХЗ, Ліван сам балансує на межі громадянської війни, як і Лівія, в якій вже було побудовано підприємства для утилізації хімічної зброї. Є інформація про те, що США звернулися з подібними неформальними пропозиціями до низки європейських країн, включаючи Албанію, Бельгію, Норвегію та Францію.

Експерти ООН попросили Норвегію взяти на себе знищення до 500 тонн отруйних речовин, тобто половину всіх ймовірних запасів Сирії. Норвегія стала єдиною країною, яка заявила про можливість ввезення та утилізації хімікатів на своїй території. Керівництво країни оголосило, що почне консультації з екологами, військовими та юристами з приводу забезпечення цієї операції. МЗС Норвегії заявило, що країна не прийме споряджені отруйними речовинами боєприпаси, але може погодитися прийняти, зокрема, прекурсори нервово-паралітичних отруйних речовин. Проте 25 жовтня міністр закордонних справ Норвегії Берге Бренд заявив, що його країна не зможе прийняти на своїй території компоненти хімічної зброї з Сирії. За словами міністра, Норвегія змушена відмовити США у прийомі прекурсорів, оскільки Осло не має у своєму розпорядженні достатній час для підготовки і знищення цих речовин у встановлені терміни.

Україна також заявляла, що готова надати технічну допомогу у знищенні хімічної зброї у Сирії. Президент Віктор Янукович запропонував участь українських фахівців, українських технологій у знищенні хімічної зброї у Сирії. Проте пізніше українські експерти зійшлися на думці, що Україна не володіє технологіями ані для створення, ані для ліквідації хімічної зброї. !zn

Читайте також:

У Сирії знищено обладнання для виробництва хімічної зброї

Операція з ліквідації сирійської хімзброї стане першою у своєму роді

Башар Асад побоюється військової агресії США після відмови від хімічної зброї