UA / RU
Підтримати ZN.ua

Швейцарія знімає санкції з Ірану, США вирішили не поспішати

Знімається заборона на бізнес і торгівлю дорогоцінними металами, нафтохімічною продукцією, іранськими нафтопродуктами та транспортування іранської нафти.

Швейцарія, яка зберігає нейтралітет, прийняла рішення з 13 серпня зняти санкції з Ірану, які країна припинила в січні 2014-го, заявив уряд країни, пояснивши це "ядерною" угодою між Тегераном і "шісткою".

"Федеральний уряд висловлює надію, що сьогоднішні кроки будуть розглянуті як знак підтримки імплементації ядерної угоди та інтересу у поглибленні двосторонніх відносин з Іраном", - зазначено в повідомленні.

Серед іншого, Швейцарія з 13 серпня знімає заборону на бізнес і торгівлю дорогоцінними металами з держорганами Ірану, заборона на торгівлю нафтохімічною продукцією, іранськими нафтопродуктами та транспортування іранської нафти.

У той же час влада США вирішила не слідувати прикладу Швейцарії, заявив у середу представник Держдепартаменту Марк Тонер, повідомляє сайт відомства.

"Ми не будемо знімати санкції, що діють в рамках Спільного плану дій, МАГАТЕ поки не переконається в тому, що Іран зробив все необхідне щодо його ядерної програми", - зазначив дипломат.

Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду 14 липня. Згідно з умовами документа, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки і отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї" .

У Конгресі США її різко розкритикували, однак президент Барак Обама вважає угоду по Ірану порятунком від близькосхідної війни і впевнений, що ця угода є єдиною альтернативою в ситуації початку гонки ядерних озброєнь.

Крім того, ряд експертів в міжнародній політиці вважають, що США стали боржником Росії після операції з Іраном.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми велася у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.

Детальніше про ядерну угоду з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іран: чи можна чекати спокою від давнього ворога?