Ексканцлер Німеччини Герхард Шредер, якого критикують за наближеність до Кремля та діяльність у російських держконцернах, підтвердив, що наприкінці липня знову зустрічався з президентом РФ Владіміром Путіним. Він заявив, що Путін хотів би «знайти вирішення конфлікту з Україною та Заходом шляхом переговорів», повідомляє DW.
Шредер також підкреслив, що вважає першим успіхом у процесі «мирного врегулювання» укладання «зернової угоди» РФ, України, Туреччини та ООН.
«Можливо це могло б бути повільно розширено до припинення вогню», - заявив він.
Одночасно колишній канцлер підкреслив особливу відповідальність, яку несе Берлін разом із Парижем, зазначивши, що наразі їхні дії є недостатніми для закінчення війни.
Шредер також позитивно відгукнувся про кроки, які робить президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган. Крім зернової угоди ексканцлер також нагадав про переговори в Туреччині російської та української делегацій у березні.
За словами Шредера, основне питання полягає в тому, чи є бажання завершити війну. На його думку, повинні бути поступки з обох сторін.
«І було б великою помилкою принижувати можливі поступки України як "продиктований Росією мир», - заявив Шредер.
Шредер, якого у ЗМІ також називають давнім другом глави Кремля, назвав вторгнення РФ в Україну «помилкою російського уряду», але знову відмовився розривати свої особисті відносини з Путіним.
Також, на думку Шредера, Ангела Меркель і Франк-Вальтер Штайнмайєр ухвалили «мудре рішення» на саміті НАТО у 2008 році щодо відмови від вступу України до Альянсу.
Прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков підтвердив, що Путін особисто зустрівся зі Шредером у Москві. За словами Пєскова, Шредер висловив стурбованість енергетичною кризою, що розгорається в Європі. Також у Кремлі повідомили, що ексканцлер Німеччини не виявляв бажання ставати посередником у вирішенні ситуації в Україні чи газової проблеми.
Крім того, Пєсков заявив, що Шредер на зустрічі запитував у Путіна, чи можна задіяти «Північний потік — 2» для постачання газу до Європи в нинішній ситуації.
«Кремль має запис бесіди Путіна і Шредера на випадок, якщо хтось "вирішить грати" її змістом», - сказав речник Кремля.
На початку березня, через кілька днів після вторгнення РФ в Україну, Шредер приїжджав до Москви і розмовляв з главою Кремля про війну. Після цього ексканцлер Німеччини повідомив, що РФ зацікавлена у переговорному рішенні.
З початку війни у Німеччині різко активізувалася критика на адресу Шредера. Зокрема, на знак протесту проти його позиції звільнилося кілька його співробітників, а в травні правляча коаліція позбавила Шредера офісу в Бундестазі, який передбачався йому довічно і фінансувався з державного бюджету.
Також у Соціал-демократичній партії Німеччини проти ексканцлер ведеться процедура позбавлення членства. У партії від Шредера дистанціювалися навіть його колишні найближчі соратники, серед них і федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр.
Про енергетичну залежність Німеччини від РФ, роль канцлерів Ангели Меркель та Герхарда Шредера у її створенні, а також про новітню історичну відповідальність Берліна читайте у статті Володимира Кіма «Путін принизив Меркель і «осідлав» Шредера: що тепер робити Німеччині».