Два кандидати в президенти, Камала Гарріс і Дональд Трамп, пропонують виборцям різні бачення зовнішньої політики. Вибори в США 2024 року можуть похитнути світовий порядок, відштовхнути союзників і закріпити на світовій арені еру сильних лідерів, вважає Алістер Доубер, кореспондент газети The Times.
Обидва кандидати здебільшого уникають детальних зовнішньополітичних заяв під час передвиборчих поїздок країною. Проте, в європейських столицях, на Близькому Сході, в Пекіні, Москві й Тегерані, вибори в США, які відбудуться в листопаді, активно вивчають, можливо, більше, ніж будь-які інші в новітній історії.
"Гарріс, яка працювала прокурором у Каліфорнії й сенатором США, мало знайома із зовнішньою політикою, поки що дотримується правил гри Байдена. Трамп, з іншого боку, просуває більш ізоляціоністський світогляд і вказує на те, що він повернеться до трансакційного підходу у відносинах з іноземними державами, який визначив його перший термін", — пише кореспондент.
У Брюсселі давні союзники Америки вже готуються до президентства Трампа. Союзники по НАТО обговорюють п'ятирічний план "захищеної від Трампа" західної підтримки України вартістю 100 мільярдів доларів, який з'явився у квітні, щоб "захистити Україну від політичних змін" у Вашингтоні.
Доубер також зазначає, що попри загальну згоду між Гарріс і Байденом, у питаннях, пов'язаних з Ізраїлем і Близьким Сходом, є певні відмінності в їхніх поглядах або підходах. Гарріс, здається, більш охоче критикує Ізраїль, але при цьому називає прихильність Вашингтона до безпеки країни "гарантованою". Натомість кампанія Трампа намагається пов'язати адміністрацію Байдена-Гарріс та її підтримку допомоги палестинцям з атаками ХАМАС проти Ізраїля 7 жовтня.
"Шлях до Білого дому пролягає через штати, де виборці глибоко скептично ставляться до зовнішньополітичного статус-кво і глобального впливу Америки", — сказав Марк Ханна, старший науковий співробітник інституту глобальних справ.
Раніше Politico розповіло про те, якою може бути зовнішня політика Камали Гарріс, якщо вона стане президентом. Вона, ймовірно, залишатиметься суворою щодо Росії та Китаю, і продовжить докоряти Ізраїлю за те, як він поводиться з гуманітарною допомогою в Газі. Також адміністрація Гарріс, ймовірно, запропонує рішучу підтримку військовим зусиллям України.