UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що чекає на Республіканську партію США після подій у Капітолії — The Guardian

Республіканці можуть зіштовхнутися з розколом у межах власної партії.

Коли президент США Дональд Трамп, нарешті, погодився залишити свою посаду, його послідовники ведуть боротьбу за отримання «керівної ролі». Мотиви, що змусили натовп, який підтримує Трампа, напасти на Конгрес, варіювались від меншої агресивної налаштованості до гордої ненависті, спрямованої проти нового президента Джо Байдена. Але дії деяких амбітних республіканських посадових осіб у дні, що передували трагедії, не були затьмарені сум'яттям. Трамп, можливо, програв вибори, та його вплив все ще був широким. До того ж, відкритим залишається питання про те, чи буде Трамп повторно балотуватися у президенти США через чотири роки, пише британська газета The Guardian.

"За відсутності дискваліфікації кандидатура президента від Республіканської партії 2024 року залишається за Трампом, якщо він цього захоче", - написав редактор Cook Political Report  Дейв Вассерман.

Але зараз, коли Трамп програв на виборах після багаторічного панування над Республіканською партією, потужні течії політичних амбіцій та перебудови закрутилися у вакуумі.

Багаторічні лоялісти Трампа, головний серед яких віце-президент Майк Пенс, раптово відмовилися від президента і фактично не підтримали його боротьбу за зміну результатів виборів. Колишній керівник апарату Мік Мулвані, лояльність якого допомогла Трампу уникнути звинувачення у скандалі з імпічментом, подав у відставку після штурму Капітолію. Два консервативні сенатори, Тед Круз та Джош Хоулі, пішли іншим шляхом.

Ще один республіканський сенатор Том Коттон з Арканзасу розкритикував своїх колег за те, що вони "для політичної вигоди давали фальшиву надію своїм прихильникам". А республіканська стара гвардія в образі Мітта Ромні, який двічі балотувався в президенти, звинуватила своїх колег у "співучасті в безпрецедентному нападі на американську демократію".

Навіть колишній спікер республіканців Джон Бейнер, який після виходу на пенсію 2015 року не був активним політичним коментатором, зазначив, що «стара гвардія» Республіканської партії переживає не найкращі часи.

Для деяких республіканців жорстоке вторгнення до Капітолію прихильників Трампа здавалося лише другою найбільш тривожною подією тижня. Республіканці програли вибори до сенату США в Джорджії, штат, який до 2020 року не голосував за демократа на пост президента протягом 30 років. Це означає, що республіканці втратили контроль над Сенатом, а лідер Мітч Макконнелл втратив більшість.

"Це бунт. Дональд Трамп підбурював до насильства, намагаючись зберегти владу, і будь-який обраний лідер, що захищає його, порушує свою присягу Конституції і відкидає демократію на користь анархії", - сказав президент Національної асоціації виробників, впливової торгової групи бізнесу Джей Тіммонс. Керівники багатьох банків на Уолл-стріт підтримали цю думку.

Це навіть не враховує багатьох представників Республіканської партії, як вже давно відмовилися слідувати політиці Трампа. Консервативний аналітик Джордж Уілл різко розкритикував республіканців, які підтримували спроби Трампа втриматися при владі.

"Трамп повинен заплатити", - написав консервативний журнал National Journal.

Другий колишній керівник апарату Трампа Джон Келлі приєднався до тих, хто закликає негайно усунути президента з посади.

Однак «республіканські перехресні течії» не означають, що партія не знайде способу вчасно відвоювати Сенат, а також Палату в 2022 році або перемогти на виборах президента в 2024 році. Роль Трампа в партії та політиці ніколи не полягала в наведенні порядку, лише за винятком випадків, коли йому було потрібно, щоб усі слідували за ним. Наразі всі роблять навпаки: відмовляються від Трампа, резюмує видання.

Читайте також: Поліції Капітолію відмовили в підтримці за два дні до заворушень – Washington Post

6 січня у Вашингтоні прихильники Дональда Трампа вийшли на протести проти результатів президентських виборів, на яких переміг демократ Джо Байден. Під час акції протесту відбулися сутички з правоохоронцями, невідомі змогли прорватися через правоохоронців до будівлі Капітолію.

Через інцидент засідання довелося призупинити, а будівлю Конгресу закрили на вхід і вихід. Після перерви в засіданні Конгрес все ж затвердив перемогу Джо Байдена у президентських перегонах. Він отримав 306 голосів колегії виборців, при необхідних 270. Трамп отримав 232 голоси.

Унаслідок протестів загинули п'ятеро людей, поліцейських і цивільних. Півсотні правоохоронців дістали поранення, декілька офіцерів - важкі. На протестах затримані близько 70 людей, напередодні в США розпочалися суди у справі про штурм Капітолію.

Трамп розпорядився відправити військовослужбовців Національної гвардії США Капітолій. Противник Трампа на виборах Джо Байден назвав те, що відбувається спробою заколоту і «нападом на демократію».

Сполучені Штати, і весь світ жахнулися, побачивши теле- і відеокадри, де радикальні прихильники Трампа, які не визнають результатів президентських виборів, взяли штурмом будівлю Капітолію. Екзальтований натовп атакував не просто будинок, а один із сакральних символів американської демократії. Як таке могло статися? Чому не спрацювали правоохоронні органи країни, яка витрачає мільярди доларів на власну безпеку? Які наслідки матиме захоплення Капітолію для демократії, Трампа, Республіканської партії США і світу? Читайте у статті Геннадія Друзенка «Що американці в Капітолії« наколядували?»» у ZN.UA.