У списку основних причин смерті серед молоді у віці від 15 до 29 років на другому опинився суїцид, пише у своїй статті для DT.UA професор Михайло Матяш. Як зазначає автор, якщо так піде Q далі, то суїциди отримають першість, випередивши і насильницькі злочини, і військові конфлікти.
За п'ять років всього 38 країн реалізували національну стратегію щодо запобігання самогубств. Однак без широкої участі суспільства можна одержати в майбутньому глобальну проблему, особливо в нашій країні, яку роздирають військовим конфліктом, зазначає Матяш.
Психіатр Світлана Нетрусова два роки тому опублікувала статтю про причини самогубств. Вона виділила такі типи мотивів суїцидальної поведінки:
- протест (помста за завдані збитки; акт суїциду відбувається публічно, що визначається психопатологічною реакцією);
- заклик (індивід хоче, щоб йому надали допомогу для зміни ситуації; виникає жалість до себе);
- уникнення (виникає при очікуванні покарання або страждання; суїциду передує довгий період обдумування);
- самопокарання(виникає у разі переживання провини; передує тривала і ретельна підготовка до самогубства);
- відмова від життя (мотивом виступає відмова існувати; в основі втрата сенсу життя).
Водночас, як зазначає автор, суїцидальний вік знизився. ВООЗ звертає увагу на істотний приріст самогубств у віковій групі від 10 до 14 років. Фахівці завжди включали підлітків в групу ризику. Основні причини самогубств підлітків зводяться до наступних:
- важка ситуація в сім'ї;
- конфлікти з однолітками;
- нерозділене кохання.
Крім вищевикладених причин, відсоток до підліткових суїцидів додають соціальні мережі. Зокрема мова йде про так звані суїцидальні ігри, такі як "Синій кит", "Момо" і "Червона сова". Такі ігри шляхом маніпуляцій з психікою втягували молодь в процес вчинення суїциду. Тут на перше місце у світі Росія та її соцмережа "ВКонтакте".
Про те, що таке самогубство і як його уникнути, необхідно розповідати дітям з самого раннього віку, зазначає автор. Між тим багато батьків уникає цієї теми, вважаючи, що їх дитини це не торкнеться.
Детальніше про причини самогубств і про те, як боротися з тенденцією збільшення числа суїцидів читайте в статті Михайла Матяша "Коли несила жити" у "Дзеркалі тижня.Україна".