UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саудівська Аравія хоче підвищити безпеку в Перській затоці на тлі відновлення зв'язків з Іраном

У березні Іран і Саудівська Аравія за посередництва Китаю домовилися покласти край дипломатичному розриву.

Саудівська Аравія хоче посилити морську безпеку в Перській затоці в межах свого зближення з давнім суперником Іраном. Про це заявив міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Фейсал бін Фархан, повідомляє Reuters.

У березні Іран і Саудівська Аравія за посередництва Китаю домовилися покласти край дипломатичному розриву і відновити відносини після багатьох років ворожнечі, яка загрожувала регіональній стабільності, в тому числі в Перській затоці, Ємені, Сирії та Лівані.

"Я хотів би звернути увагу на важливість співпраці між двома країнами в питаннях регіональної безпеки, особливо безпеки морського судноплавства..., і на важливість співпраці між усіма країнами регіону, щоб забезпечити його свободу від зброї масового знищення", – сказав принц Фейсал.

Читайте також: Блінкен і принц Саудівської Аравії провели «відверті» переговори — Reuters

Після переговорів зі своїм іранським колегою Хосейном Амір Абдоллахіяном у Тегерані, принц Фейсал також сказав, що король і кронпринц Саудівської Аравії з нетерпінням чекають, що президент Ірану Ібрагім Раїсі прийме запрошення відвідати королівство найближчим часом.

Амір Абдоллахіян заявив, що безпека є життєво важливою для країн регіону.

"Іран ніколи не ототожнював безпеку з мілітаризмом, а розглядає її як широку концепцію, що охоплює політичні, культурні, соціальні, економічні та торговельні аспекти", – сказав він.

Саудівська Аравія розірвала відносини з Іраном у 2016 році після того, як протестувальники напали на посольство королівства в Тегерані у відповідь на страту Ер-Ріядом шиїтського священнослужителя.

Рух танкерів через Ормузьку протоку в гирлі Перської затоки, через яку проходить п'ята частина світової нафти, став центром протистояння між Іраном і Сполученими Штатами, які останніми роками збільшили свою військову присутність у регіоні.

Останнім часом Іран намагається налагодити відносини з кількома арабськими країнами Перської затоки.

Зближення Саудівської Аравії з Іраном суперечить політиці Ізраїлю, який намагався ізолювати Іран дипломатичним шляхом.

Об'єднані Арабські Емірати, які першими з арабських країн Перської затоки підписали угоду про нормалізацію відносин з Ізраїлем у 2020 році, відновили офіційні зв'язки з Іраном минулого року. Пізніше до ОАЕ у встановленні зв'язків з Ізраїлем приєдналися Бахрейн і Марокко.

Читайте також: В Ірані заявили про плани створити військово-морський альянс із країнами Перської затоки

Китай посів місце поруч зі США як держава, відповідальна за події на Близькому Сході. До цього моменту американці залишались єдиною силою, яка мирила ворогуючі сторони та встановлювала регіональний порядок. Навіть СРСР це було не до снаги. Тепер увесь світ побачив картинку, коли ту саму роль виконує Китай. Чи є загроза "вигнання" США з Близького Сходу або перетворення Китаю на регіонального гегемона? Які стратегічні цілі Пекіна в цьому надзвичайно складному регіоні? Про це – у статті Віктора Константинова "Між США і Китаєм розгортається холодна війна: де зараз головний фронт".