UA / RU
Підтримати ZN.ua

Саміт БРІКС-2023: Зменшення залежності від долара є головним пунктом на порядку денному 

Також очікується обговорення розширення групи.

Лідери країн БРІКС зосередяться на способах зменшення залежності від долара США під час саміту, який стартує у вівторок, 22 серпня. Про це заявив віцепрезидент ПАР  Пол Машатіле, повідомляє Bloomberg.

Лідери найбільших держав із ринками, що розвиваються, зустрічаються у Йоганнесбурзі 22-24 серпня на саміті БРІКС. Бразилія, Індія, Китай, Південна Африка та РФ також обговорюватимуть питання розширення групи і активізацію торгівлі в місцевих валютах.

Президент Росії Владімір Путін не відвідає саміт особисто, уникаючи ордеру МКС на арешт за воєнні злочини проти України. Росію представить глава МЗС Сєргей Лавров, який вже прибув до ПАР.

Читайте також: Уряд ПАР погодився виконати ордер на арешт Путіна

Китай, якого підтримують Росія і ПАР, наполягає на прийнятті нових членів до БРІКС — це викликає занепокоєння, що блок намагається позиціонувати себе як противагу G7.

Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва виступає за розширення БРІКС, хоче, щоб група врешті-решт створила власну спільну валюту і запропонував залучити БРІКС до дипломатії щодо війни РФ проти України. 

До Йоганнесбурга вже прибув і лідер Китаю Сі Цзіньпін. Перед початком саміту він проведе переговори зі своїм південноафриканським колегою Сирілом Рамафосою. Лідери БРІКС виступлять із промовами, Путін звернеться до учасників саміту дистанційно. На порядку денному також бізнес-форум БРІКС і брифінг китайської делегації.  

За повідомленням Південної Африки, різні офіційні особи будуть присутні на саміті в ролі спостерігачів. Серед них генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, президент Індонезії Джоко Відодо і президент Ірану Ібрагім Раїсі. Очікується також участь понад 30 глав африканських держав і урядів. 

Саміт може стати свідченням того, що група БРІКС, на економіку якої припадає чверть світового валового внутрішнього продукту, зробить чіткий антизахідний поворот, пише The Guardian

Це підвищує ймовірність появи нового економічного і політичного гравця, який із новою силою виступить проти США та їхніх союзників на світовій арені.

Читайте також: Росія обговорить підсумки саміту в Джидді з партнерами по БРІКС - ЗМІ

У неділю, 20 серпня, Рамафоса намагався заспокоїти стурбованих спостерігачів і внутрішніх опонентів, заявивши, що Південна Африка "не буде втягнута в змагання між глобальними державами" і хоче уникнути формування світу, який "все більше поляризується на суперницькі табори".

"Наше рішення не приєднуватися до жодної з глобальних сил не означає, що ми є нейтральними в принципових питаннях чи питаннях національних інтересів", - сказав він.

Одним із питань саміту будуть кроки, спрямовані на підрив домінування долара США в міжнародних торговельних операціях, що було б корисно для Росії, оскільки її економіка бореться з санкціями, запровадженими після  повномасштабного вторгнення в Україну минулого року.

Китай прагне створити ширшу коаліцію країн, що розвиваються, аби збільшити свій вплив на тлі конкуренції із США на світовій арені.

"Традиційна система глобального управління стала дисфункціональною, неповноцінною і бездіяльною", - заявив минулого тижня посол Китаю в Південній Африці Чень Сяодун, додавши, що група БРІКС "дедалі більше стає непохитною силою у захисті міжнародної справедливості".

Читайте також: Прем'єр Індії погодився відвідати саміт БРІКС у Південній Африці — Bloomberg

Але як плани розширення Китаю, так і більш чітко окреслена політична позиція Пекіна розлютили Індію — найбільш густонаселену країну в групі.

"Індія прагне забезпечити, щоб ця платформа не перетворилася на відверто антизахідну, а це небезпечно, оскільки і Росія, і Китай мають певний порядок денний. Індія, і найменше Моді (прем'єр Індії Нарендра Моді - ред.), не зацікавлені у формуванні зовнішньої політики Індії в антизахідному напрямку. БРІКС була задумана як геоекономічна платформа, але дрейфує до геополітичної ролі, і Індію це навряд чи влаштує", - вважає експерт  із міжнародних відносин в Observer Research Foundation професор Харш Пант.

Офіційні особи в Південній Африці кажуть, що понад 40 країн висловили зацікавленість у приєднанні до БРІКС. Вважається, що двадцять три з них подали офіційний запит на вступ.

Посол з особливих доручень Південної Африки в Азії та країнах БРІКС Аніл Суклал сказав, що однією з причин, чому країни вишиковуються в чергу, щоб приєднатися до групи, є "дуже поляризований світ", який ще більше поляризувався через війну РФ проти України, і що країни змушують ставати на чийсь бік.

"Країни Глобального Півдня не хочуть, щоб їм вказували, кого підтримувати, як поводитися і як вести свої суверенні справи. Вони вже достатньо сильні, щоб відстоювати свою позицію", - заявив Суклал. 

Читайте також: Індія та Китай “пом'якшили тон” навколо прикордонної суперечки напередодні самітів БРІКС та G20 — Bloomberg

Серед потенційних нових членів - Іран і Венесуела, які перебувають під санкціями і в дипломатичній ізоляції. 

"Інші інтеграційні структури, які існують у світі, були засліплені гегемоністським баченням, висунутим урядом США", - заявив колишній міністр фінансів і президент центрального банку Венесуели Рамон Лобо. 

Росія, тим часом, розглядає саміт як можливість зміцнити свої альянси з країнами, що розвиваються, особливо в Африці. Минулого місяця Путін приймав африканських лідерів у Санкт-Петербурзі на другому російсько-африканському саміті.

Африканських кандидатів на членство, таких як Ефіопія і Нігерія, приваблює прихильність блоку до реформ ООН, які нададуть Африці більш потужний голос на глобальному рівні. Інші вважають, що розширення БРІКС може стати рушієм змін у Світовій організації торгівлі, Міжнародному валютному фонді та Світовому банку.

Враховуючи опозицію Індії до будь-яких нових членів БРІКС без дуже суворих гарантій і побоювання, що Пекін наповнить групу антизахідними союзниками, консенсус навряд чи буде досягнутий, кажуть експерти, а це означає, що швидке розширення групи є малоймовірним.

Багато аналітиків також скептично ставляться до сподівань на те, що навіть розширена група БРІКС може мати значний вплив. З моменту свого заснування в 2009 році амбіції блоку мати значний глобальний політичний і економічний вплив були підірвані відмінностями між цінностями, інтересами і політичними системами його членів.

 "Можливо, вони мають занадто високі очікування щодо того, що членство в БРІКС принесе на практиці", - зазначає Стівен Грузд з Південноафриканського інституту міжнародних відносин.

Читайте також: FT: Одразу декілька країн можуть запросити до БРІКС на саміті у ПАР

FT раніше писала, що якщо до БРІКС приєднаються країни, які прив’язані до Китаю борговими чи інвестиційними зв’язками, організація все менше буде схожа на групу для країн, що розвиваються, а більше на фан-клуб гегемона, який прагне влади. На думку аналітиків, країни БРІКС ризикують стати сателітами Китаю.