UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росіяни не хочуть згадувати про ганебні перші два роки Другої світової війни – Die Welt

Німеччина зобов'язалася зберегти старі радянські пам'ятники, дати на яких вводять в оману.

Для росіян Друга світова війна тривала з 1941 до 1945 року. А що було за два роки до цього? Якщо вірити напису на радянському пам'ятнику, присвяченому перемозі СРСР над нацистською Німеччиною в центрі Берліну, то нічого. Йосип Сталін, коли розпорядився спорудити його, наказав нанести саме такі дати і приховати два роки спільного злочину.

Про це на сторінках німецького видання Die Welt пише Міхаель Штюрмер, уточнюючи, що йдеться про пам'ятник на вулиці 17 червня. Велетенський бронзовий солдат СРСР стоїть на постаменті між двома танками Т-34. А біля його підніжжя написані цифри: "1941-1945".

В понеділок, коли в Росії проходив урочистий парад за участі тисяч солдатів, а також бронетехніки і ядерних боєголовок, біля берлінського пам'ятника кінець в Другій світовій війні відзначали досить скромно. Зібралося кілька російських сімей, які живуть у німецькій столиці, підняли кілька радянських прапорів, поклали вінки.

Однак, як зазначає автор статті, цифри на самому пам'ятнику мають дивний вигляд. З поміткою про 1945 рік все зрозуміло. Йдеться про закінчення війни. Однак чому в якості початку війни вказано саме 1941 рік?

Якщо рахувати початок Другої світової війни саме починаючи з нього, тоді поза увагою лишається Зимова війна Радянського Союзу проти Фінляндії, яка почалася у вересні 1939 року. Тоді Кремль хотів скасувати незалежність сусідньої країни, проголошену в 1917 році, і включити її до своєї території знову. Радянські війська змогли анексувати значну територію невеликого за територією сусіда. Але якби Фінляндія в ті роки не оборонялася так героїчно, зараз би від неї нічого не лишилося.

Також поза увагою лишилася б ще одна трагічна подія – підписання угоди між Гітлером і Сталіним від 23 серпня 1939 року, який під ширмою пакту про ненапад цинічно знищив порядок в Європі. Два великих тирана пообіцяли один одному, що поділять континент в разі війни. Польща була розділена, а три країни Балтії поглинув СРСР. Фактично Друга світова війна почалася менш ніж через два тижні після цього.

Тому не дивно, що Сталін, коли наказував поставити пам'ятник радянському солдату в центрі Берліна, хотів відправити два ганебні роки спільного злочину у небуття. ФРН в 1990 році взяла на себе зобов'язання зберегти радянські монументи. Але слід пам'ятати, що історичні примари досі живуть не далеко від Рейхстагу.

Тим часом, видання The Times писало, що парад 9 травня все більше символізує агресію Росії, а не перемогу над Гітлером. Ніякий військовий пафос не перетворить російського президента на мудрого лідера. Національна гордість не може базуватися на виключно на хизуванні військовими ракетами і танками. Вона повинна витікати з хорошого управління, економічних здобутків і поваги до поглядів дисидентів.

Видання Rzeczpospolita писало, що парад в Москві показав, наскільки Росія постраждала від санкцій і дешевої нафти. Москва витратила на нього в чотири рази менше, ніж торік. Раніше експерт Ігор Сутягін в статті на сторінках Newsweek писав, що парад Путіна на 9 травня дає підказки щодо його військової стратегії. На його думку, все вказує на те, що Москва намагається збільшити ефективність малих бойових груп, які вона використовує на війнах в Україні і Сирії. Вчора Путін вибірково привітав сусідні країни з Днем перемоги. Зокрема, у своєму привітанні російський президент поставив Україну в один ряд з невизнаними Абхазією і Південною Осетією.