UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія розраховує на великий потенціал іранської угоди - FT

Для Москви іранська угода - це великі можливості, які значно перевершують ризики від неї.

Захід був здивований участю Росії в переговорах з Іраном: Москва перебуває у протистоянні зі світом через українське питання, а угода з Тегераном несе потенційні економічні втрати для Кремля, пише The Financial Times.

Коли Рада Безпеки ООН одноголосно схвалила ядерну угоду з Іраном в понеділок, Росія прийняла цю подію з ентузіазмом і сприйняла її як пропозицію Заходу співпрацювати на інших фронтах.

"Але, коли чорнила угоди ще не висохли, вже тоді Москва почала використовувати переговори Ірану в своїх власних стратегічних цілях. Зокрема, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров закликав США утриматися від заяв ПРО в Європі в контексті ядерної угоди з Тегераном", - йдеться в статті.

Росія була загадковим гравцем у переговорах з Іраном. Її участь в них здивувало багатьох західних колег, оскільки проходило на тлі ескалації протистояння з Заходом через Україну.

Така "відданість" була ще більш дивною, враховуючи те, що деякі західні чиновники вважають: Росія втратить на всіх фронтах від укладеної угоди. Тегеран відновиться від санкцій, зможе знизити ціни на нафту і відмовитися від своїх партнерів в Москві на користь нових друзів на Заході.

Але видно Москві бачиться інше, для неї іранська угода - це великі можливості, які значно перевершують подібні ризики.

Перш за все, Росія розраховує на те, що Іран допоможе в боротьбі проти "Ісламської держави". Швидке розширення терористичної організації загрожує великій смужці територій на південному фланзі Росії (території Північного Кавказу в західній частині у напрямі до Афганістану), а також загрожує центральним азіатським союзникам РФ на сході.

"Треба об'єднатися з Іраном в боротьбі проти ІДІЛ", - говорить експерт по Ірану в Російській академії наук Володимир Сажин. "Американці бомблять, це добре, але потрібно, щоб хтось боровся і на землі, іранці будуть робити це разом з курдськими "Пешмерга" (курдські воєнізовані формування – ред.)", - підкреслив він.

Російські офіційні особи кажуть, що іранський уряд, швидше за все, стане більш наближеним до Заходу особливо, якщо реформаторські сили досягнуть успіху на парламентських виборах навесні наступного року і зміцнять позиції президента Рухани. Але Москва і Тегеран ніколи не були справжніми союзниками, їх відносини формувалися виходячи з практичних міркувань. Таким чином, російські експерти прогнозують, що побоюватися за відносини між двома країнами не варто.

Кремль вже заклав основу цих відносин в цьому році. Зокрема, це на саміті Шанхайської організації співпраці, який відбудеться в Росії, лідери підтримали прагнення Ірану стати членом групи безпеки після зняття санкцій.

Такий настрій, як стверджують російські експерти, може допомогти відтворити співпраця великих держав. "Ця співпраця може бути продовжено і розширено в Афганістані", - говорить Сажин.

Деякі західні дипломати поділяють надію, що переговори Ірану можуть стати моделлю для перезавантаження дипломатичного обміну з Росією.

При цьому існує проблема того, що Москва заплатити економічну ціну за угоду. Moody 's вказало на Росію як на найбільш уразливого експортера нафти після скасування санкцій проти Ірану.

"Якщо вони зроблять випуск (нафти – ред.), за один квартал це буде складати 300 000 барелів у день, що збільшує надлишок на 10 %", - говорить аналітик Renaissance Capital в Москві Ільдар Давлетшін. Він вважає, що такий крок опустив ціни на нафту нижче $ 60.

На наступному етапі Ірану буде потрібно значні інвестиції в його стару нафтову інфраструктуру, в тому числі це стосується трубопроводів і підземних сховищ, куди потрібно залучити більше $ 200 млрд, за оцінками іранських чиновників.

"Навіть якщо вони почнуть це виробництво, вплив Ірану на світові ціни на нафту навряд чи буде більше, ніж $ 5 в короткостроковій перспективі", - разом з тим говорить Давлетшін.

Коли справа доходить до природного газу, потенційна загроза Росії набагато більше: Іран володіє найбільшими у світі запасами газу і є, як і РФ. Тому експерти нафтової і газової промисловості кажуть, що Росії треба випередити події і зменшити більш довгострокові контракти на постачання з Китаєм та іншими великими споживачами.

Російські чиновники вважають, що ефект від Ірану на ринку нафти і газу є набагато більш "психологічних, ніж реальним".

Читайте також: ЗМІ: "Сток Сіті" чекає Коноплянку

14 липня Іран і "шістка" погодили історичне ядерна угода. Згідно з умовами документа, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки і отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".

Російський політолог Лілія Шевцова раніше говорила, що ядерна угода з Іраном зробила Вашингтон боржником Москви. Після досягнення угоди з Іраном тепер варто очікувати, яка позиція буде у США з міжнародного трибуналу у зв'язку з катастрофою Боїнга-777, та по війні в Україні, вважає вона.

Як пише Віктор Каспрук "Дзеркалі тижня. Україна", угода Ірану з "шісткою" великих світових держав щодо іранської ядерної програми спочатку викликає обережний оптимізм. Воно відкриває реальну перспективу для Ісламської держави повернутися до цивілізованого світу і потенційно несе безліч позитивних результатів для близькосхідного регіону.

"Разом з тим навряд чи слід впадати в ейфорію з приводу підписання цієї угоди. Адже в першу чергу необхідно звернути увагу на те, що зазначена угода - політичне, а не юридично зобов'язуючий договір. А політичні угоди, за самою своєю природою, не мають обов'язкової сили", - пише Каспрук.