UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія переносить сутичку зі США у космос

Росія вирішила скористатися відносною залежністю США від її космічних технологій, щоб відповісти на західні санкції, і анонсувала низку заходів в аерокосмічній галузі. Захід відповідає: "Космічні перегони закінчено, і перемогла в них Америка".

13 травня віце-прем'єр 3 планує заборонити постачання до США ракетних двигунів, що використовують для запуску військових і розвідувальних супутників, планує вимкнути деякі станції американської навігаційної системи GPS, розташовані в Росії, і припинити експлуатацію Міжнародної космічної станції до 2020 року, що щонайменше на чотири роки раніше, ніж пропонував Білий дім, повідомляє The Wall Street Journal.

У даний час Пентагон використовує для багатьох запусків ракетні двигуни, імпортовані з Росії і вироблені НВО "Енергомаш". Повідомляється, що в США є достатньо двигунів на два роки вперед, однак занепокоєння з приводу постачань на тлі української кризи змусило відомство приступити до пошуку альтернатив всередині країни.

У відповідь на введені США експортні обмеження щодо експорту технологій заступник голови уряду РФ заявив, що Москва буде постачати ракетні двигуни до США тільки в тому випадку, якщо Вашингтон надасть докази того, що їх буде використано лише в мирних цілях.

Рогозін також оголосив, що дію інфраструктури контрольованої ВПС США системи GPS в Росії буде тимчасово припинено з 1 червня і повністю відключено з 1 вересня, якщо не буде досягнуто угоди про розміщення станцій російської системи ГЛОНАСС на території США.

Віце-прем'єр додав, що Росія може відмовитися від експлуатації МКС після 2020 року, щоб направити кошти "на більш перспективні космічні проекти". "Якщо Кремль втілить цю загрозу у життя, американським космічним зусиллям буде завдано серйозного удару", - вважає видання. Справа в тому, що міжнародна орбітальна лабораторія, в яку партнери спільно вклали вже понад 100 млрд доларів, відіграє ключову роль у планах НАСА з тестування обладнання для місій у глибокому космосі.

"Рогозін, якого поряд з іншими чиновниками внесено Заходом в чорний список через намір покарати Москву за анексію Криму, раніше заявляв, що санкції лише поліпшать роботу російської промисловості, а не заподіють їй шкоди", - передає WSJ.

Агентство Bloomberg попросило російських експертів прокоментувати заяви Рогозіна.

"Це відповідь на санкції, але я не думаю, що подібне рішення буде реалізовано на ділі, - сказав Костянтин Макієнко, заступник директора московського Центру аналізу стратегій і технологій. - Якщо американці хочуть і далі купувати ці двигуни, будемо їх продавати".

На думку Юрія Караша, членкора Російської академії космонавтики ім. Ціолковського, рішення Росії припинити експорт ракетних двигунів зіграє на руку американцям, які домагаються повного розмежування космічних галузей двох країн. Заборона в першу чергу завдасть удару по російській космічній галузі, оскільки у США є дворічний запас двигунів, зазначив він.

Гучні заяви Рогозіна спонукали оглядача журналу Time Джеффрі Клюгера звернутися з відкритим листом до Володимира Путіна.

"Дорогий Володимире, - починає своє звернення автор, - у вас що, мало проблем з освоєнням Криму - наполовину збанкрутілої грудочки шерсті, яку ви проковтнули, тому що вона лежала на видноті і виглядала апетитно, але тепер ніяк не перетравиться, в той час як весь світ на вас злиться? Тепер ви хочете ще й у космосі вплутатися в бійку?"

"Судячи зі слів "Роги", Росія перестане продавати Америці місця в ракеті-носії "Союз", пише Клюгер. Окрім того, припиняться поставки двигунів НК-33 і РД-180 для американських ракет Atlas V. "От це удар! А тепер опусти свій світловий меч, юний Скайвокере", - сміється оглядач.

Авторові здається цікавим, що відмова від доставки американських астронавтів на орбіту запланована на 2020 рік. "Навіщо ж чекати доти? Може, вся справа у 76 млн доларів, які ми платимо за кожне місце - це готівка, яка так потрібна сп'янілій від нафти економіці на зразок вашої при падінні цін на природне паливо?"

"Послухайте, голий король, чи була ваша українська авантюра перемогою, вирішить історія. Але космічні перегони закінчено, і перемогла в них Америка", - наполягає публіцист.

"Світу доведеться з вами рахуватися доти, поки ви будете погано поводитись в Європі або в будь-якому іншому місці, на яке ляже ваш погляд. А щодо космосу, то нам тут і без вас непогано. База Спокою, кінець зв'язку", - закінчує свого листа Клюгер. !zn

Читайте також:

Глава "Газпрому" не потрапив у санкційний список ЄС завдяки заступництву партнерів

ЄС може поширити санкції проти РФ ще на 15 чоловік і п'ять компаній

The Washington Post: Путін пропонує Заходу укласти з ним нову "фаустову угоду"

Євросоюз поки що не планує вводити санкції проти керівництва "Газпрому"