UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія не зможе повторити свою сирійську тактику в Лівії – експерт

Головними причинами є відсутність союзників, легітимності і фінансів.

Росія має багато інтересів в Лівії, як економічних, так і політичних та геополітичних, а тому намагається вплинути на внутрішню політику неспокійної та роздробленої країни. Головну ставку у країні Росія робить на генерала Халіфа Хафтара, який контролює східну частину країни. Однак, на відміну від Сирії, вплив на всю Лівію через Хафтра росіянам буде отримати значно складніше. Про це у своїй статті для ZN.UA пише Василь Короткий.

Автор зазначає, що Хафтару, навіть порівняно з Асадом, дуже не вистачає міжнародної легітимності, щоб запросити до себе російські війська для боротьби з "терористами". А зробити це, згідно тієї ж резолюції РБ ООН, може тільки уряд національної згоди на чолі з Ф. Сараджем. Як зробити запит на поставку зброї, який повинен схвалити відповідний комітет ООН.

Крім того, у Росії в Лівії немає тієї стартової площадки, яка була в Сирії, - стара база ВМС в Тартусі і новостворена авіабаза в Хмеймиме. Та й самі лівійці, які проти будь-якого іноземного втручання, не будуть сприймати росіян так, як це було на підконтрольних режиму Асада територіях.

Не буде у Кремля в Лівії й Ірану, який широко вклався б фінансами, зброєю та людськими ресурсами для збереження режиму, додає Короткий. На трохи схожу роль міг би претендувати Єгипет, проте з різних причин не зможе і не буде. Хоча і трикутник Росія-Єгипет-ОАЕ з надання підтримки, в тому числі озброєної, силам Хафтара ефективно працює.

"Але головна причина, чому російських військ в Лівії очікувати не доводиться, - це гроші. Фінансова слабкість Росії не дозволяє їй грати в супердержаву і реалізувати свої геополітичні плани. Ще з Сирії якось треба вилізти", – пише автор.

Детальніше про роль Росії в Лівії читайте в статті Василя Короткого "Лівійська вибухонебезпечна суміш. Російський каталізатор" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".