UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захід намагається замінити орган ООН, який стежить за дотриманням міжнародних санкцій проти КНДР — FT

Вето Москви на продовження мандату групи залишає Захід без засобів забезпечення міжнародних обмежень для Пхеньяна.

Західні країни намагаються замінити орган ООН, який стежить за дотриманням міжнародних санкцій щодо Північної Кореї, після того, як він був розпущений на початку цього місяця, що стало ударом по глобальним зусиллям з ядерного нерозповсюдження. Група експертів у складі восьми осіб була вперше призначена тодішнім генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном у 2009 році для документування порушень санкцій для Ради Безпеки ООН, яка намагалася переконати Північну Корею відмовитися від своїх незаконних програм розробки ядерної зброї та балістичних ракет, пише Financial Times.

Але зростаюча напруженість між західними країнами й союзниками Північної Кореї — Росією і Китаєм — щодо санкцій, які можуть бути скасовані лише за одностайної підтримки постійних членів Ради Безпеки, досягла апогею в березні, коли Москва заблокувала продовження мандату групи.

Цей мандат закінчився 30 квітня, що призвело до розпуску органу і стало на заваді багаторічним міжнародним зусиллям, спрямованим на обмеження доступу Пхеньяна до іноземних фінансів, енергоносіїв і технологій. Після того, як мандат групи закінчився, посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд виступила із заявою від імені 50 країн, наголосивши на необхідності продовження моніторингу.

Читайте також: Лідер КНДР наказав військовим модернізувати артилерію, що може посилити роль країни у постачанні зброї до Росії — The Telegraph

"Санкції залишаються в силі на папері, але вето Росії позбавляє Раду Безпеки ООН єдиного неупередженого джерела інформації про те, хто і як порушує санкції", — зазначила Майя Унгар, аналітик з питань ООН Міжнародної кризової групи.

Однією з альтернатив, яку розглядають західні країни, як зазначає Унгар, є створення нового моніторингового органу під егідою Генеральної Асамблеї ООН, який, на відміну від Ради Безпеки, не буде вразливим до російського чи китайського вето.

"Але це підніме складні юридичні та бюджетні питання, в той час як багато членів Генеральної Асамблеї в Азії та за її межами воліли б уникнути конфлікту за участю США і Китаю", — додала вона.

Читайте також: КНДР могла передати Росії ракети, виготовлені ще в 70-х роках – південнокорейська розвідка

Аналітики відзначають, що будь-який новий орган зіткнеться з опозицією з боку Пекіна, який був обурений західним військовим спостереженням за морською торгівлею з Північною Кореєю поблизу китайського повітряного простору. 

Г'ю Гріффітс, експерт з питань санкцій, який працював координатором групи з 2014 по 2019 рік, сказав, що механізм моніторингу був би "значно покращений", якби він взагалі працював поза межами ООН. Крім того, розслідування і тиск Ради Безпеки ООН переконали такі країни, як Намібія, Мозамбік і Єгипет, відмовитися від співпраці з Північною Кореєю в минулому.

Гріффітс додав, що, попри свої обмеження, група досягла певних успіхів у поширенні інформації серед приватного сектору про ризики, пов'язані з північнокорейською торгівлею та фінансуванням.

Читайте також: КНДР заявила, що спроби створити нові групи з моніторингу санкцій ООН проти Північної Кореї зазнають невдачі
 

Нагадаємо, що Північна Корея відмила 147,5 мільйонів доларів через платформу віртуальної валюти Tornado Cash у березні після крадіжки минулого року з біржі криптовалют. Спостерігачі ООН доповіли комітету з санкцій Ради Безпеки, що вони розслідували 97 ймовірних північнокорейських кібератак на криптовалютні компанії в період між 2017 і 2024 роками на загальну суму близько 3,6 мільярда доларів США.