UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія та Китай зближуються, але Москва має турбуватися – дипломат

Експерти кажуть, що Китай зацікавлений у підтримці добрих відносин із Росією, особливо на тлі напруженості із США.

В останні роки Росія і Китай зблизилися, про що свідчать недавні, перші свого роду військово-морські навчання біля берегів Японії. Ці зв'язки, що поглиблюються, турбують американських чиновників, деякі з яких кажуть, що Росії слід бути насторожі.

Однак і у Москви, і у Пекіна достатньо причин підтримувати добрі стосунки, в основному через спільного ворога - США.

Минулого тижня Росія та Китай провели ще одні перші у своєму роді спільні військові навчання, провівши військові кораблі навколо Японії, що стало останньою демонстрацією зміцнення зв'язків, які стурбували західних чиновників.

Під час навчань у Тихому океані кандидат на пост посла США в Китаї заявив у Конгресі, що Росії слід побоюватися свого нового партнера, але експерти кажуть, що і Москва, і Пекін мають достатньо причин підтримувати дружні відносини.

"Я думаю, що багато хто з нас, можливо, 10-20 років тому не припускав, що Китай і Росія почнуть працювати разом у стратегічному плані, але це так", - сказав Ніколас Бернс сенаторам під час слухань щодо його затвердження в середу, зазначивши, що потепління зв'язків є "ще однією причиною, через яку нам необхідно поглиблювати наші власні союзи та партнерства", передає Business Insider.

Китай та Росія після закінчення холодної війни неухильно зміцнюють свої відносини, особливо військові зв'язки. Суперництво Китаю та Росії зі США та їхніми партнерами сприяло розвитку співробітництва, але у них є свої історичні суперечки, які, поряд із піднесенням Китаю, мають турбувати Москву, вважає Бернс, який у 1990-х роках був старшим директором з Росії у Раді національної безпеки.

"Мої цифри можуть бути трохи помилковими, але я думаю, що на схід від Уральських гір на цьому величезному просторі мешкає 6 або 7 мільйонів росіян, а поряд з ними – 300 або 400 мільйонів китайців", – сказав Бернс законодавцям у середу. "Руським доведеться турбуватися, у довгостроковій перспективі, про економічне домінування Китаю над Росією".

"Росіяни повинні бути стурбовані нарощуванням китайської ядерної зброї в західній частині Китаю, випробуванням гіперзвукової ракети" на початку цього року, "і тим фактом, що Китай зовсім не стримує себе", додав Бернс.

Зауваження Бернса повторюють висловлювання інших американських чиновників та експертів, які вказують на демографію, дисбаланс сил та міжнародну присутність Китаю як на потенційні джерела тертя.