UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рютте фаворит на посаду глави НАТО, але через перемогу ультраправих у Нідерландах не все так просто – ЗМІ

Дехто з дипломатів хоче якнайшвидшого призначення Рютте, але можуть виникнути проблеми з боку Туреччини та Угорщини.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте є безсумнівним фаворитом на посаду наступного очільника НАТО. Однак перемога ультраправої «Партії свободи» на парламентських виборах, які нещодавно відбулися в Нідерландах, може все зіпсувати, пише France 24 з посиланням на AFP.

За даними агентства, кілька дипломатів виділяють Рютте з-поміж інших кандидатів на цю посаду. При цьому його ставлять вище, зокрема прем’єрки Естонії Каї Каллас та очільника МЗС Латвії Кріш'яніса Каріньша.

Очікується, що наступника Єнса Столтенберга оголосять до липневого саміту НАТО у Вашингтоні. При чому для чинного глави Альянсу перебування на цій посаді продовжували вже двічі через повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Раніше Рютте відмовлявся від балотування на посаду глави НАТО. Однак тепер, як зазначили в AFP, він відкритий до такої можливості. У агентстві з посиланням на дипломатів додали, що Рютте після 13 років керування Нідерландами та, як знайома фігура на європейській арені, вже є фаворитом «важковаговиків» НАТО – США, Британії, Франції та Німеччини.

«Він є кандидатом на посаду генерального секретаря НАТО. Він чітко дав зрозуміти, що він готовий до цього, і має широку підтримку», – зазначив один з дипломатів Альянсу.

Читайте також: Столтенберг: Всі країни-члени НАТО узгодили, що за умови війни повне членство України в Альянсі не є можливим

При чому деякі прихильники Рютте хочуть, аби його якомога швидше призначили на посаду глави НАТО. Таким чином вони хочуть уникнути змішування роботи в Альянсі з вищими посадами в ЄС після виборів у червні наступного року.

Але, за даними AFP, ймовірно, попереду членів Альянсу чекають запеклі переговори. Інші джерела попереджають, що остаточно ще нічого не вирішено, адже проти можуть виступити Туреччина та Угорщина.

Одним із потенційних каменів спотикання для Рютте може стати той факт, що під час парламентських виборів у Нідерландах перемогла ультраправа партія. В AFP зазначили, що ця перемога сколихнула всю Європу.

«Якщо ви вийшли з місця катастрофи, вам може бути складніше наводити аргументи. Якщо ви подивитеся на інших фаворитів, то побачите, що зрештою вони часто не досягали успіху. Давайте почекаємо і подивимось», – сказав дипломат з другої країни НАТО.

Читайте також: Фаворит на посаду генсека НАТО зіштовхнувся з критикою — Politico

Нагадаємо, генсек Єнс Столтенберг, який очолює НАТО з 2014 року, влітку погодився залишитися на посаді до жовтня 2024 року. За даними Bloomberg, Рютте є фаворитом на посаду генерального секретаря Альянсу і попри те, що до перегонів може приєднатися більше претендентів, кандидатуру прем’єра Нідерландів підтримують багато союзників.

Крім того, за даними ЗМІ, прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен є ще одним кандидатом на цю посаду, хоча деякі країни НАТО з обережністю ставляться до призначення третього скандинавського генерального секретаря поспіль після Столтенберга і Андерса Фога Расмуссена. 

Франція, з іншого боку, чітко дала зрозуміти, що наступним лідером Альянсу має бути представник ЄС, виступивши проти таких кандидатів, як віцепрем'єр-міністр Канади Христя Фріланд, яка має українське походження, а також проти колишнього міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса.

Потенційно в списку можливих кандидатів залишається і глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.