UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рівень шкідливих викидів від викопного палива знову починає зростати — The Guardian

Викиди вуглецю ризикують повернутися до свого допандемічного рівня і навіть перевищити його.

Дані Міжнародного енергетичного агентства свідчать про стабільне зростання рівня шкідливих викидів унаслідок спалювання викопного палива протягом другої половини 2020 року. Світ має не так багато часу, щоб запобігти критичному зростанню викидів вуглецю в енергетичній галузі та поверненню їх до свого допандемічного рівня, оскільки глобальна економіка починає поступово відходити від карантинних обмежень, пише британська газета The Guardian.

Нові дані енергетичного агентства свідчать про те, що до грудня 2020 року викиди вуглецю були на 2% вищими, ніж у тому ж місяці попереднього року.

Повернення тенденції зростання рівня забруднення навколишнього середовища розпочалося лише через кілька місяців після того, як COVID-19 спричинив найглибший спад викидів вуглекислого газу після закінчення Другої світової війни. Повернення до такої негативної тенденції може свідчити про те, що 2019 рік не був піком рівня шкідливих викидів вуглецю.

«Ми отримали історичну можливість зробити 2019 рік остаточним піком глобальних викидів, але ця можливість перебуває під загрозою. Якщо протягом наступних кількох місяців уряди країн не розпочнуть правильну політику чистої енергетики, ми цілком можемо повернутися до звичних обсягів шкідливих викидів вуглецю. Це суттєво контрастує з амбіційними зобов'язаннями щодо декарбонізації, які взяли на себе багато країн», -  каже виконавчий директор МЕА Фатих Біроль.

МЕА була однією з багатьох впливових організацій, яка закликала уряди країн розробити плани щодо переходу до політики зеленої енергетики як економічного стимулу після коронавірусної кризи. Однак дані свідчать про те, що лише незначна кількість великих країн минулого року почали виділяти кошти на зменшення рівня викидів вуглецю, фінансуючи відновлювану енергетику, електромобілі та енергоефективність.

У доповіді МЕА, яка фіксувала щомісячні викиди вуглецю за регіонами, виявлено велику різницю між країнами, які запровадили пакети економічних стимулів із опорою на чисту енергетику, такі, як Франція, Іспанія, Велика Британія та Німеччина, та державами, які все ще зберігають високі рівні викидів вуглецю.

Країни, які зробили найменший внесок у політику «зеленого економічного стимулювання», такі як Китай, Індія, США та Бразилія, зафіксували різке зростання викидів вуглецю у другій половині минулого року, коли їхня економіка почала поступово відкриватися після коронавірусних обмежень.

«Це чіткий сигнал, що уряди не включили в свої пакети економічного відновлення стільки «зеленої політики», скільки повинні були. Ми прогнозували, що без реальних екологічних дій світ може повернутися туди, де був до кризи - саме це відбувається сьогодні», - сказав Фатих Біроль.

Китай був першою великою країною, яка почала виходити з пандемії та скасувала карантинні обмеження, і єдиною великою економікою, яка дійсно зросла минулого року, в результаті чого шкідливі викиди в Китаї наприкінці 2020 року піднялися на 7% вище рівня в грудні 2019 року.

В Індії та Бразилії щомісячні викиди вуглецю, зафіксовані в грудні, були на 3% вищими, ніж наприкінці 2019 року, що свідчить про суттєве зростання рівня забруднення після дії локдаунів, коли викиди в Індії були на 41% нижчими, ніж у 2019 році, а викиди в Бразилії нижчими на 23%.

ЄС також досягнув найнижчого рівня викидів у квітні минулого року (на 22% нижче рівня 2019 року). Загалом, на території ЄС рівень вуглецевого забруднення залишається на 5% нижчим, ніж було минулого року, зокрема через постійні обмеження на поїздки, щоб зупинити поширення COVID-19 та його варіантів.

Біроль заявив, що для урядів країн ще не пізно запобігти відновленню допандемічних рівнів викидів вуглецю, "але це стає все більш складним завданням".

"Уряди всіх країн, і особливо таких великих економік, як США, Китай, Індія, Європа та Японія, повинні включати політику чистої енергетики у свої пакети економічного відновлення", - сказав директор МЕА.

Читайте також: Китай представить кліматичні цілі, які можуть визначити долю планети — Bloomberg

Шкідливі викиди від викопного палива щороку вбивають мільйони людей. Спалення викопного палива робить набагато більше, ніж просто перекачує вуглець в атмосферу. Як і усі джерела забруднення повітря, викопне паливо під час спалювання виділяє суміш газів і дрібних твердих частинок. Найдрібніший клас цих частинок, відомий як PM 2.5, може осідати в легенях людей і потрапляти у кров, викликаючи та загострюючи хвороби, а в найгірших випадках, призводити навіть до смерті.