Бельгійські регіони в четвер досягли домовленості про підписання Бельгією угоди про вільну торгівлю між Європейським союзом та Канадою, заявив журналістам у четвер наради прем'єр-міністр країни Шарль Мішель.
Доля угоди про торговельно-економічне співробітництво між ЄС і Канадою (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA) залежить від його ратифікації урядом Бельгії, оскільки подібні міжнародні угоди повинні бути схвалені всіма 28 державами ЄС одноголосно. Однак три бельгійських регіону Валлонія, столичний регіон Брюссель і Французьке співтовариство Бельгії - раніше бойкотували CETA.
Заява бельгійської сторони про досягнення згоди направлено головам європейської Ради та Європейської комісії, пише бельгійська l'echo.
"Всі парламенти тепер можуть схвалити до півночі завтрашнього дня, - написав Мішель в Twitter. - Зроблено важливий крок для ЄС і Канади". Журналістам він додав, що йдеться про "дуже важливу угоду для підприємств, для економічної активності, яке тягне на 12 млрд євро".
За оцінками ЄС, угоду з Канадою збільшить європейський ВВП на 12 млрд євро в рік, а обсяги торгівлі з Канадою - на чверть. Провал переговорів ускладнить узгодження аналогічних пактів з США, Японією та іншими країнами, вважають експерти.
Бельгійський прем'єр зазначив, що тепер "останнє слово за парламентарями" (франкофонными – ред.). Парламенти франкофонних суб'єктів бельгійської федерації повинні зібратися з цього питання в п'ятницю або в суботу, уточнили ЗМІ.
Саміт ЄС і Канади, який повинен був відбутися у четвер в Брюсселі з метою підписання CETA, був скасований через позицію Бельгії.
Голова Євроради Дональд Туск висловив задоволення рішенням бельгійських регіонів, але додав, що зв'яжеться з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо тільки після того, як всі процедури підготовки до підписання CETA будуть завершені. Раніше Дж.Трюдо був змушений скасувати поїздку до Брюсселя через зрив саміту.
Центром бельгійської опозиції стала Валлонія, де проживає менше 1% населення ЄС. Влада регіону висловлювали стурбованість наслідками CETA для зайнятості і захисту споживачів у Європі.Як писало видання Financial Times, Бельгія "топить" угоду про вільну торгівлю між ЄС і Канадою через валлонів. Бельгійський прем'єр-міністр Шарль Мішель оголосив, що не може підписати угоду, тому що регіональний парламент Валлонії проти. Головний радник FTI Consulting Джон Кланси переконаний, що під загрозою опинилося майбутнє європейської торгової політики, яка стала ключовою компетенцією ЄС.
Переговори щодо підписання угоди про вільну торгівлю між ЄС і Канадою тривали п'ять років. Решта 27 країн-учасниць блоку були готові її підписати, поки регіональний парламент Валлонії не вирішив, що документ "суперечить" інтересам регіону.
Раніше видання Financial Times писало, що ЄС намагається врятувати угоду про вільну торгівлю з Канадою. Адже європейський блок просто не може дозволити собі ще один провал в зовнішній економічній політиці. Угода про створення зони вільної торгівлі і інвестицій з США заблокована, вже підписаний і майже повністю ратифікований документ з Україною теж кульгає через Нідерланди. І провал домовленостей з Канадою стане черговим ударом по довірі до ЄС як торговельного партнера.
Тим часом, видання Wall Street Journal писало, що Нідерланди підготували вимоги до ЄС щодо асоціації з Україною. Одна з ключових вимог - підтвердити, що асоціація не стане першим кроком Києва до членства в європейському блоці.